Transport busem ? opłacalny interes?
Chociaż możemy zauważyć w ostatnich latach nasilającą się emigrację zarobkową, to jednak i w Polsce często można na tym naprawdę zarobić. Świetnym pomysłem na biznes okazały się przewozy busami do takich krajów, jak Niemcy, Francja czy Hiszpania. Pracownicy udający się tam w celu znalezienia posady potrzebują przecież jakiejś formy transportu umożliwiającej im bezpieczną podróż. Jak się okazuje, transporty busami są jednymi z najbardziej opłacalnych form podróży takich osób, nie tylko dla pracowników udających się do pracy, ale także dla właścicieli firm transportowych. Przejazd busem jest o wiele tańszy bowiem niż na przykład podróż pociągiem, a z drugiej strony w związku z dużym zainteresowaniem może na tym zarobić także właściciel firmy transportowej.
Na infrastrukturę drogową składają się
Historia
Początki transportu drogowego sięgają VI w. p.n.e., kiedy to rozwijały się ścieżki, dominował ruch pieszy, a w Persji i Grecji powstały pierwsze niewielkie odcinki dróg o twardej nawierzchnipotrzebny przypis. W Polsce budowa pierwszej drogi o nawierzchni twardej nastąpiła na przełomie XIX i XX w. w okolicach Łodzi i Wrocławiapotrzebny przypis.
Transport drogowy przyjął swój współczesny wygląd w wyniku rozwoju motoryzacji.
Infrastruktura
Infrastruktura transportu drogowego
Na infrastrukturę drogową składają się następujące pozycje11:
grunt,
roboty drogowe przed ułożeniem nawierzchni,
roboty związane z nawierzchnią i pomocnicze,
konstrukcje budowlane: mosty, przepusty, wiadukty, tunele, budowle chroniące przed lawinami i spadającymi skałami, osłony śniegowe itd.,
przejazdy kolejowe,
znaki drogowe i urządzenia sygnalizacyjne i łącznościowe,
urządzenia świetlne,
urządzenia do poboru opłat, parkometry,
budynki wykorzystywane przez dział infrastruktury.
Infrastrukturę transportu samochodowego podzielić można analogicznie jak infrastruktury innych gałęzi transportu na infrastrukturę liniową (drogi) i punktową ? np. węzły drogowe, przystanki autobusowe, centra logistyczne i punkty przeładunkowe, jak również mające charakter pomocniczy, np. parkingi, stacje benzynowe, myjnie samochodowe, czy też stacje kontroli pojazdów lub stacje obsługi pojazdów (warsztaty)12.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transport_drogowy
przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu
Publiczny transport zbiorowy
Publiczny transport zbiorowy ? powszechnie dostępny regularny przewóz osób wykonywany w określonych odstępach czasu i po określonej linii lub sieci transportowej1.
Współcześnie do podstawowych środków transportu zbiorowego należą:
w transporcie lądowym szynowym:
kolej
metro
tramwaj
w transporcie lądowym kołowym:
autobus
trolejbus
w transporcie na wodach śródlądowych i morskich:
statek pasażerski
w transporcie powietrznym:
samolot pasażerski
Przeciwieństwo transportu zbiorowego stanowi transport indywidualny.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Publiczny_transport_zbiorowy