O napromieniowaniu - definicja
Napromieniowanie (ang. irradiation1) \displaystyle H H - wielkość w fotowoltaice wyrażana w J/m? lub kW?h/m? (global irradiation) składająca się z sumy napromieniowania bezpośredniego (nazywanego często nasłonecznieniem), rozproszonego i odbitego. Przedstawia energię padającą na jednostkę powierzchni w ciągu określonego czasu (roku, miesiąca, dnia, godziny)2.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Napromieniowanie
Jakie są działy ekologii?
Współcześnie wyodrębniane są dwa główne działy ekologii ? ekologia gatunku i ekologia zespołów wielogatunkowych (synekologia, biocenologia, badania tworzenia się i struktury ekosystemów). W zakres ekologii gatunku wchodzi:
ekologia populacyjna ? zagadnienia dynamiki populacji lokalnych, problemy zasięgu i rozmieszczenia234
ekologia ewolucyjna ? historia życia gatunków, m.in. ich ewolucyjne adaptacje, dostosowania567. Wprowadzając pojęcie ?ekologii gatunku? jako części ekologii, wycofano wcześniej stosowany podział tej nauki na238:
autekologię ? naukę o funkcjonowaniu pojedynczych organizmów w ich środowisku (zbliżoną do fizjologii gatunku)
synekologię ? ekologię grup osobników, np. populacji, formacji i zespołów roślinnych, zgrupowań zwierząt, ekosystemów.
Wśród działów ekologii wyodrębnionych ze względu na metodologię badań wymieniane są m.in.:
ekologia opisowa ? ?historia naturalna?, opisywanie całych formacji roślinnych i zgrupowań zwierząt kuli ziemskiej (ociera się o zoogeografię czy biogeografię);
ekologia funkcjonalna ? poszukiwania i badania związków, wzajemnych zależności i oddziaływań między składowymi jednostek opisywanych przez ekologię opisową, poszukiwania ogólnych zasad funkcjonowania systemów ekologicznych;
ekologia molekularna ? m.in. oceny bioróżnorodności, w tym różnorodności genetycznej (różnorodność w ramach gatunku), i jej przyczyn, śledzenie tras przemieszczania się organizmów (migracja zwierząt i roślin, mierzenie wsobności, charakteryzowanie nowych gatunków, próby odtwarzania dawnego zasięgu występowania9.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia
Usłonecznienie - definicja
Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.
Wyróżnia się usłonecznienie:
możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:
długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porą roku
zachmurzenia
Do pomiaru usłonecznienia służy urządzenie zwane heliografem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie