Badania serca - po co i dla kogo?

ologa Karla von Vierordta (1818-1884). Pierwszy sfigmomanometr został wynaleziony przez austriackiego patologa Samuela Siegfrieda Karla Rittera von Bascha (1837-1905). W 1896 włoski lekarz Scipione Riva-Rocci opisał prosty przyrzą

Badania serca - po co i dla kogo? Badania EKG wysiłkowe cieszyn

Obecnie powszechnie stosuje się pomiar ciśnienia

Pierwszym wczesnym urządzeniem do bezkrwawego mierzenia ciśnienia krwi był sfigmograf skonstruowany przez niemieckiego fizjologa Karla von Vierordta (1818-1884). Pierwszy sfigmomanometr został wynaleziony przez austriackiego patologa Samuela Siegfrieda Karla Rittera von Bascha (1837-1905). W 1896 włoski lekarz Scipione Riva-Rocci opisał prosty przyrząd do mierzenia ciśnienia krwi z mankietem nakładanym na ramię, który został udoskonalony przez Harveya Williamsa Cushinga. Metoda pomiarowa została rozwinięta w 1905 przez lekarza wojskowego Mikołaja Siergiejewicza Korotkowa. Pomiar wykonywany metodą Riva-Rocci nazywany jest RR. Obecnie powszechnie stosuje się pomiar ciśnienia metodą Korotkowa, niewłaściwie określany również jako RR.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


W jaki sposób wybrać kardiologa?


Wybór odpowiedniego kardiologa jest kluczowy celem zapewnienia odpowiedniej jakości badania, dobrego samopoczucia i pewności słusznej diagnozy. Wprawdzie każdy lekarz w Polsce kończy specjalistyczne studia, których efektem jest odbywanie praktyk zawodowych i przyuczenie zawodu, to oczywistym jest, że są lekarze bardziej i mniej doświadczeni. Wybór odpowiedniego kardiologa powinien być poprzedzony właśnie rzetelną analizą doświadczenia lekarza na przeróżnych polach jego działania. O tym właśnie warto wiedzieć przed wizytą, a w razie wątpliwości polecamy zapoznanie się chociażby z opiniami na temat lekarza dostępnymi w internecie.




Zakres wiedzy dotyczący tej choroby na

Kardiologia koncentruje się nie tylko na wrodzonych i nabytych chorobach serca, ale także zajmuje się naczyniami krwionośnymi. W zakresie zainteresowań kardiologów mieści się więc cały układ krążenia i tzw. choroby sercowo-naczyniowe (ang. cardiovascular diseases) obejmujące m.in. nadciśnienie tętnicze. Zakres wiedzy dotyczący tej choroby na przełomie XX i XXI wieku stał się jednak na tyle szeroki, że np. w Polsce wyodrębniono samodzielną specjalizację medyczną hipertensjologię.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog