Bez tego nie byłoby prądu

łaściwego funkcjonowania całego układu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich transformatorów elektrycznych dostosowanych do charakteru instalacji, jest możliwość sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego korzystania urządzeń elektryc

Bez tego nie byłoby prądu transformatory używane

Co warto wiedzieć o transformatorach elektrycznych


Transformatory elektryczne jako element całego systemu energii doprowadzanej do budynków, to kluczowa rzecz dająca możliwość właściwego funkcjonowania całego układu. Dzięki zastosowaniu odpowiednich transformatorów elektrycznych dostosowanych do charakteru instalacji, jest możliwość sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego korzystania urządzeń elektrycznych. Każdy zapytany elektryk powie ze stuprocentową pewnością, że bez transformatorów elektrycznych nie jest możliwe działanie dzisiejszego świata i to właśnie transformatory elektryczne pełnią w nim rolę bardzo, ale to bardzo istotną i ważną.



Transformator Zasada działania- cytat z Wikipedii

gdzie:


Zależność pomiędzy natężeniami i napięciami wynika z wyżej opisanych zależności i z zasady zachowania energii. W tym przypadku sprowadza się to do równości mocy wejściowej i wyjściowej:


Poniższy stosunek:


nazywamy przekładnią transformatora.


Jeżeli liczba zwojów uzwojenia wtórnego jest mniejsza od liczby zwojów uzwojenia pierwotnego, to indukowane napięcie jest niższe od napięcia pierwotnego, taki transformator nazywa się obniżającym napięcie. Jeżeli liczba zwojów po stronie uzwojenia wtórnego jest większa od liczby zwojów po stronie uzwojenia pierwotnego, to napięcie wtórne jest wyższe od pierwotnego, a taki transformator nazywa się transformatorem podwyższającym napięcie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Transformator


Podział transformatorów


Istnieje więcej niż jeden rodzaj transformatora. W zależności od tego do czego jest potrzebny i od jego budowy można wyróżnić kilka rodzajów transformatorów. Jednym z nich są tak zwane autotransformatory, w których jedno uzwojenie jest częścią drugiego, mają też ogólnie większą liczbę uzwojeń. Są też transformatory wielofazowe, inaczej zwane również trójfazowymi. Są one używane w systemach prądu wielofazowego. W takich transformatorach rdzenie poszczególnych faz mogą mieć wspólne części, nie jest to jednak regułą. Z kolei transformatory elektroenergetyczne używane do niskich napięć są izolowane powietrzem, a te używany do wyższych napięć wymagają specjalnego oleju transformatorowego, który pełni także funkcję chłodzenia.