Bilans cieplny w domu

ja strat ciepła jest ważnym elementem optymalizacji cieplnej każdego budynku. Zakres działań zależy od stanu w jakim jest budynek oraz od budżetu przeznaczonego na zmniejszenie strat ciepła. Oczywiście podstawą jest docieplenie bu

Bilans cieplny w domu rekuperacja gdańsk
Poprawa działania systemu grzewczego może przynieść spore oszczędności, jedną z dobrych propozycji jest . Co trzeba wiedzieć o grzaniu?

Tania eksploatacja budynku- co i jak

Minimalizacja strat ciepła jest ważnym elementem optymalizacji cieplnej każdego budynku. Zakres działań zależy od stanu w jakim jest budynek oraz od budżetu przeznaczonego na zmniejszenie strat ciepła. Oczywiście podstawą jest docieplenie budynku odpowiednia warstwą izolatora. Najczęściej wykorzystuje się styropian w dużych płytach o odpowiedniej grubości.

Kolejnym krokiem powinna być kontrola ogrzewania oraz jego ewentualna modernizacja, ponieważ stary piec C.O. może przynosić bardzo duże straty energetyczne, które przecież kosztują. Ważna może być też kontrola szczelności okien, drzwi oraz dobra wydajność wentylacji w budynku.


Czym jest proces rekuperacji?

Rekuperacja (rekuperacja ciepła) (łac. recuperatio) - w przemyśle (np. metalurgicznym) odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach (czasami zwykłych wymiennikach ciepła) zwanych rekuperatorami (lub nagrzewnicami).

W przypadku pieca martenowskiego rekuperator ma postać komory z odpowiednio ukształtowanymi kanałami, gdzie gorące spaliny oddają ciepło gazowi opałowemu. W klasycznej konstrukcji spaliny z pieca oraz powietrze wlotowe przepływało przez kanały. Spaliny nagrzewały ścianki kanału. Po pewnym czasie przełączano bieg spalin i powietrza wlotowego, kanałami którymi dotychczas płynęły spaliny po przełączeniu płynie powietrze, a spaliny płynąc przez drugi kanał nagrzewają jego ścianki. Po nagrzaniu ścianek tam gdzie płyną spaliny znowu przełączano obieg spalin i powietrza. Dzięki temu możliwe było osiągnięcie wyższej temperatury w komorze roboczej.

W samochodach i innych pojazdach spalinowych ciepło spalin stosuje się często do ogrzewania powietrza koniecznego w procesie spalania paliwa w silniku.

W układach wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji w nowoczesnych budynkach, w tym także w domach jednorodzinnych, stosuje się rekuperację ciepła w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Wykorzystane ciepłe powietrze lub woda (na odpływach do kanalizacji) oddaje energię do układu, w którym ogrzewane jest świeże powietrze lub czysta woda. Najprostszym rozwiązaniem stosowanym w układach wentylacyjnych jest rekuperator, tj. wymiennik krzyżowy. W bardziej zaawansowanych układach klimatyzacyjnych energia odzyskiwana jest z powietrza przez wymienniki ciepła w postaci paneli sufitowych. Stosowane są też układy buforujące i przechowujące energię cieplną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rekuperacja


Alternatywy dla C.O

Dla tradycyjnego ogrzewania jest wiele alternatyw, które pozwalają na efektywne grzanie całej powierzchni. Czasami wystarczy zmiana grzejników na nowe, lub wymiana ogrzewania na podłogowe, które wymaga dużo niższej temperatury dla osiągnięcia tego samego komfortu cieplnego w mieszkaniu.

Można pójść w ogrzewanie piecykami w każdym większym pomieszczeniu i grzać tylko tam gdzie się przebywa. Dobrym wyjściem jest tez ogrzewanie elektryczne, które jest bezobsługowe, czyste i proste w montażu, nawet dla niedoświadczonego w kwestiach budowlanych. Dużo ludzi również korzysta z paneli radiacyjnych, które montuje się na suficie. Ogólnie opcji jest tak dużo, ze jest w czym wybierać i przebierać, a przecież chodzi o to, żeby to nam było wygodnie z danym ogrzewaniem.