Jak wygląda badanie tomografem?
Badanie tomografem komputerowym jest całkowicie bezbolesne i bezproblemowe, nie ma dla niego jakichś większych zastrzeżeń zdrowotnych. Badanie wykonuje się kładąc pacjenta na ruchomym stole który porusza się do środka urządzenia właściwego, którym wykonywane są kolejno zdjęcia naszego ciała wzdłuż oraz wszerz- Zależnie od rodzaju badania.
Badanie trwa kilkadziesiąt minut i potem czasie pacjent może normalnie iść do domu i czekać na opis radiologiczny lub kontynuować hospitalizację. Niewielka dawka promieniowania nie jest niebezpieczna dla zdrowia.
Wypisywanie skierowań na badania tomograficzne wykonywane w przychodniach
W przychodniach wykonywane są podstawowe badania tomograficzne. Wypisywaniem skierowań na tego rodzaju badania zajmują się lekarze przyjmujący w poszczególnych przychodniach. Koszty związane z wykonaniem konkretnego badania tomograficznego mogą zostać pokryte ze składek zdrowotnych lub ze środków prywatnych, w zależności od charakteru wykonywanego badania.
Natomiast godziny pracy tomografu komputerowego zazwyczaj pokrywają się z godzinami otwarcia konkretnych przychodni. Może się jedynie zdarzyć, że przychodnie otwarte w soboty nie będą już obsługiwały tomografu. Wydaje się jednak, że korzystanie z tomografu komputerowego w przychodni jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób sprawnych, które pomimo choroby są zapracowane.
Wskazania do wykonania tomografii komputerowej całego ciała
Zdarza się, że pacjent przebywający w szpitalu otrzymuje zlecenie na wykonanie tomografii całego ciała. Dzieje się tak wówczas, gdy jego stan zdrowia wskazuje na możliwość wielonarządowych uszkodzeń i złamań kostnych. Nie wszyscy lekarze lubią wykonywać badanie tomograficzne całego ciała, ale przyznają, że w ciężkich przypadkach pomaga ono, chociaż częściowo ustalić przyczynę nagłego pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia zagrożenia dla życia pacjenta.
Trzeba jednocześnie pamiętać, że wykonywanie takiego badania bez wyraźnego wskazania mija się z celem, jest niezwykle kosztowne i uciążliwe dla pacjenta. W niektórych przypadkach wyniki badania tomografem komputerowym i tak muszą zostać uzupełnione ogólnymi wynikami badań.