Co to jest sztukateria?

łem dekoracyjnym w postaci elementów ozdobnych np. balustrad, przezroczy, maswerków. Występował we wszystkich epokach architektonicznych. Jest typowy dla sztuki mauretańskiej, hinduskiej, gotyckiej i późnoruskiej. Jeżeli w detalu

Co to jest sztukateria?

Jest typowy dla sztuki mauretańskiej hinduskiej

Ażur stosowany jest zarówno w rzemiośle artystycznym (kraty, ozdobne siatki) jak i tkaninach artystycznych.

W architekturze ażur jest zespołem dekoracyjnym w postaci elementów ozdobnych np. balustrad, przezroczy, maswerków. Występował we wszystkich epokach architektonicznych. Jest typowy dla sztuki mauretańskiej, hinduskiej, gotyckiej i późnoruskiej. Jeżeli w detalu architektonicznym otwory są zamknięte w tle, wówczas nosi on nazwę ażuru ślepego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ażur


Oryginalne pomysły plus

Każdy remont, jaki przeprowadzamy w swoim domu, może być szansą na to, by końcu nasze lokum, w którym mieszkamy, było piękniejsze. Warto jest się przyłożyć i przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac pomyśleć, co można zrobić, by efekt końcowy był powalający. Na pewno dobrym, bo oryginalnym pomysłem będzie zamontowanie sztukaterii elewacyjnej na zewnątrz naszego domu. Wiele niebanalnych, ciekawych wzorów i kompozycji już na nas czeka. W tym wszystkim najlepsze jest to, że dowolnie można je łączyć tym samym tworząc niepowtarzalną kreację. Nasz dom może być piękniejszy niż myślimy! Pamiętajmy także, że sztukaterię zamontować można także i w naszych wnętrzach. Prawdopodobnie i tam okaże się ona strzałem w dziesiątkę.


Cytat z Wikipedii, hasło: Aegikranion

Aegikranion (z greckiego: "????" - kozioł, "??????" - czaszka) ? element dekoracyjny stosowany głównie w starożytności w formie płaskorzeźby na metopach fryzów w postaci czaszki kozła lub barana symbolizującego zwierzę ofiarne, w ujęciu frontalnym. Motyw stosowany jako element ozdobny antycznych ołtarzy poświęconych bóstwom opiekujących się rolnictwem, oraz w kręgu sepulkralnym. Został przejęty przez ornamentykę nowożytną, popularny w meblarstwie XVIII wieku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Aegikranion