Jak dzielą się suplementy? Wikipedia odpowiada
Płynne suplementy ? składają się głównie z węglowodanów (50-70 %), białka (20 %), czasem z niską zawartością tłuszczu. Wzbogacane witaminami i składnikami mineralnymi. Rozcieńczane wodą lub mlekiem.
Sportowe batony ? Dostępne w sklepach dla sportowców. Najczęściej zawierają duże ilości białka i/lub węglowodanów, niekiedy z dodatkiem tłuszczy. Wzbogacane witaminami i składnikami mineralnymi. Stosowane jako przekąska między posiłkami, posiłek przed treningiem, uzupełnienie strat po wysiłku. Jeżeli w składzie występuje L-karnityna, chrom lub wyciąg z garcynia Cambogia, pomagają spalać tkankę tłuszczową, redukować masę ciała oraz zmniejszają apetyt4.
Żele węglowodanowe ? składają się głównie z węglowodanów (60-70 %), oraz nieznacznych ilości białka i tłuszczu w opakowaniu do wyciskania. Z dodatkiem BCAA, antyoksydantów, kofeiny, L-karnityny, minerałów4.
Sportowe drinki ? płyny wysoko węglowodanowe, uzupełniające zużycie glukozy podczas wysiłku oraz gaszące pragnienie. Uzupełniają straty jonów sodowych, dzięki czemu zapobiegają odwodnieniu w wyniku pocenia organizmu. Zawartość składników mineralnych wpływa pozytywnie na pracę mięśni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)#Suplementy_dla_sportowc.C3.B3w_ze_wzgl.C4.99du_na_posta.C4.87
Właściwości białka
Stosowanie białka przez sportowców jest bardzo dobrym sposobem na wspomaganie organizmu podczas uprawiania sportu wyczynowego i przechodzenia przez ciężkie treningi. Dzięki stosowaniu białka mięśnie są szybciej regenerowane i dobrze przygotowane do kolejnego wysiłku, a sam sportowiec nie jest tak zmęczony po odbytym przez siebie treningu.
Widać więc, że wykorzystanie przez sportowców właściwości białek może im bardzo pomóc w nabieraniu coraz większej masy mięśniowej. Wobec tego warto dowiadywać się o to, jaka dieta białkowa może się okazać najbardziej zdrowa, a tym samym najlepsza. Trzeba bowiem pamiętać, że powinna być ona dostosowywana do tego, jak bardzo wysiłkowy trening jest aktualnie odbywany.
Weganizm - definicja w Wikipedii
Weganizm ? styl życia, którego jedną z cech jest stosowanie diety wegańskiej, czyli rezygnacja ze spożywania produktów zwierzęcych. Weganie dążą jednak do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia.
Weganie rezygnują ze spożywania nie tylko mięsa, ale także produktów, których wytwarzanie wiąże się z eksploatacją zwierząt, takich jak: nabiał (w tym jajka) oraz (zazwyczaj) miód. Weganie nie stosują kosmetyków i nie kupują ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców (skóry, futra, wełna, jedwab), nie biorą udziału w rozrywkach, w których wykorzystuje się zwierzęta (polowania, zoo, rodeo, cyrk, oceanarium). Bojkotują także wszelkie produkty testowane na zwierzętach. Zawieszenie przestrzegania tych zasad dopuszczają tylko jeśli byłoby to niezbędne do przetrwania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Weganizm