Pomiary w geodezji
Często zdarza się, ze widujemy geodetów ze statywami, z zamontowanym tachimetrem. Tachimetr to podstawowe urządzenie pomiarowe, do pomiaru kątów poziomych, pionowych oraz odległości. To niezbędne urządzenie dla każdej pracy geodezyjnej w terenie.
Często można zobaczyć geodetów na obszarach, gdzie ma być np. inwestycja i rozbudowa drogi. Muszą wtedy dokładnie wymierzyć i nanieść na mapki, gdzie nowa droga ma powstać. W przypadku rozbudowy muszą również określić jej przebieg względem starej drogi.
Dużo roboty w tej geodezji
Dobry geodeta nie musi martwić się o swoja pracę, zawsze znajdzie się coś do roboty, a w razie czego można przecież założyć własną firmę. W tej dziedzinie jeszcze długo będzie coś do roboty, ponieważ geodeta jest potrzebny wszędzie tam, gdzie coś się buduje.
Ekspertyza geodety ma miejsce również po zakończeniu budowy- inwentaryzacja powykonawcza- ma na celu sprawdzenie i ewentualna poprawa danych na mapce, względem stanu rzeczywistego położenia, wysokości itp. sprawdzanego budynku. Więc praca dla geodety jest, i jeszcze długo będzie.
Geodezja wyższa z Wikipedii
Geodezja wyższa ? dział geodezji zajmujący się pomiarami i przedstawianiem ?dużych obszarów?, dla których powierzchnią odniesienia nie może być płaszczyzna pozioma, a pewna płaszczyzna zastępcza zbliżona do rzeczywistej powierzchni bryły ziemskiej1.
Rozszerzenie opracowań do tzw. ?dużych obszarów? wymaga uwzględnienia w obliczeniach wpływu zakrzywienia Ziemi. Za ?duże obszary? przyjmuje się powierzchnie większe od powierzchni koła o promieniu ponad 15,6 km i polu większym niż 750 km?,1 np.: powierzchnie regionów, państw, kontynentów i całej kuli ziemskiej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja_wyższa