Czy studia są takie darmowe?Utrzymanie na studiach

prawo pracy szczecin ak komfortową sytuację,...Było o studiach i bezrobociu. Teraz ugryzę temat z innej strony. Jakie są koszty studiów i kto za to zapłaci? prawo pracy szczecin Prawie każdy maturzysta myśli o podjęciu s

Dodane: 12-04-2014 10:05
Czy studia są takie darmowe?Utrzymanie na studiach Było o studiach i bezrobociu. Teraz ugryzę temat z innej strony. Jakie są koszty studiów i kto za to zapłaci? prawo pracy szczecin Prawie każdy maturzysta myśli o podjęciu studiów. Nie wszyscy mają tak komfortową sytuację,...Było o studiach i bezrobociu. Teraz ugryzę temat z innej strony. Jakie są koszty studiów i kto za to zapłaci? prawo pracy szczecin

Prawie każdy maturzysta myśli o podjęciu studiów. Nie wszyscy mają tak komfortową sytuację, że mogą studiować w rodzinnym mieście. Wielu woli wyjechać do większych ośrodków, bo tam są po prostu lepsze uczelnie. Jednak jeśli chcesz studiować w Warszawie, we Wrocławiu, czy w Krakowie - to tanio nie będzie.

Same studia stacjonarne na państwowej uczelni są teoretycznie za darmo. Istnieje też system stypendialny dla tych, którzy mają mniej zasobne portfele, jednak limity są niezbyt wysokie. Do tego trzeba spełnić szereg dodatkowych wymagań. Jest też stypendium naukowe, ale można na nie liczyć dopiero po pierwszym roku studiów. Licząc, że za samą edukację nie płacimy, to jednak podręczniki darmowe już nie są. Kserować też trzeba dużo, zwłaszcza na kierunkach humanistycznych. Do tego dochodzą dodatkowe wydatki (w zależności od kierunków): fartuch laboratoryjny (i to więcej niż jeden), jakiś laptop (bo są pisemne prace, praktycznie na każdym kierunku), sprzęt medyczny (stetoskop), itd. A to też kosztuje.

A jeszcze jest sprawa zakwaterowania. Akademik, czy wynajęty pokój? Obecnie w większych miastach ciężko wynająć pokój za mniej, niż 500 zł miesięcznie. Do tego rachunki za media i internet. No i jeszcze jeść coś trzeba. A student nie ma najczęściej czasu (i warunków) na częste samodzielne gotowanie.

Podsumowując - studia to poważny wydatek. Nie można liczyć na zbyt duże wsparcie, przy dziennych studiach trudno znaleźć czas na jakąkolwiek dodatkową pracę. Czyli zostają rodzice. Niestety, takie są fakty - bez finansowego wsparcia rodziny większość studentów nie mogłoby studiować. Można jeszcze wziąć kredyt studencki, jednak nie pokrywa on wszystkich wydatków. No i potem trzeba go spłacać. Wpis inspirowany jest również prawo pracy szczecin Jeśli mowa o warsztaty artystyczne szczecin to wspomnę też o innych źródłach. Dodatkowe informacje znalazłem właśnie tutaj szkolenia dla kobiet szczecin - polecam ten artykuł. Zdecydowanie jest warty przeczytania. Polecam również Kurs językowy szczecin