Dentysta nie sadysta, pomaga i zapobiega

e zęba ? zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskaza

Dentysta nie sadysta, pomaga i zapobiega dentysta brenna
Zęby to jedna z ważnych kwestii o które należy dbać. Warto poszukać dobrego lekarza, np. i nie martwić się o zęby.

Encyklopedia o ekstrakcji zęba

Ekstrakcja zęba, usunięcie, pot. wyrwanie zęba ? zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskazaniami do ekstrakcji zębów są generalnie stany chorobowe niepoddające się już leczeniu zachowawczemu. Najważniejsze to przewlekłe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych, głębokie złamania zębów czy zaawansowane stany paradontyczne. Czasami istnieje konieczność usunięcia całkowicie zdrowych zębów ze wskazań ortodontycznych lub w czasie przygotowania jamy ustnej do protezowania. Możliwym powikłaniem po ekstrakcji zęba jest suchy zębodół.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekstrakcja_zęba


Uwaga na próchnicę

Ubytki w zębach to częsta przyczyna dalszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej i uzębienia. Nieleczony ubytek próchniczy może poskutkować koniecznością wyrwania zęba, a wtedy jedyną opcją na jego odzyskanie jest bardzo droga proteza. Próchnica może też prowadzić do stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, a nawet do zapalenia okostnej, które jest bardzo niebezpieczne dla życia.

Leczenie zaawansowanej próchnicy w danym zębie wykonuje się jak leczenie kanałowe, ale tylko jeżeli doszło do stanu zapalnego nerwów w danym zębie. Ten zabieg jest również nie porównywalnie droższy od zwykłego uzupełnienia ubytku specjalnym materiałem światłoutwardzalnym.


Leczenie dentofobii

Strach przed pójściem do dentysty czasami przybiera różne formy i różnie się objawia. Czasami jest to po prostu strach przed bólem, ale czasami jest to coś więcej. Niestety są ludzie cierpiący na dentofobię.

Dla tych ludzi najgorsze co może się przydarzyć to wizyta u dentysty, ogarnia ich wtedy paraliżujący strach, ataki paniki oraz napady agresji na samą myśl o stomatologu. Tak jak każde inne zaburzenie dentofobia podlega leczeniu. Są w Polsce gabinety oferujące pomoc i całe terapie mające załagodzić i pokonać ten strach.