Diagnostyka medyczna

i w tym, żeby unikać trwałych urazów, jednak nie zawsze są w stanie uniknąć jakiegoś zwichnięcia. Tymczasem osoby uprawiające sport muszą być często zupełnie zdrowe żeby mogły odnosić jakieś sukcesy. Dlatego skuteczne leczenie ura

Diagnostyka medyczna

Stosowanie leków przez sportowca z urazem ortopedycznym

Sportowcy są osobami narażonymi na powstawanie różnych urazów. Wprawdzie są oni bardzo wysportowani i wyszkoleni w tym, żeby unikać trwałych urazów, jednak nie zawsze są w stanie uniknąć jakiegoś zwichnięcia. Tymczasem osoby uprawiające sport muszą być często zupełnie zdrowe żeby mogły odnosić jakieś sukcesy. Dlatego skuteczne leczenie urazów ortopedycznych u sportowców odgrywa bardzo ważną rolę w tym, żeby nie musieli oni przedwcześnie kończyć swojej kariery sportowej. Czasami takie leczenie musi być wspomagane przyjmowaniem takich leków, które są dopuszczone do użytku dla sportowców. Równie ważna w ich przypadku jest skuteczna rehabilitacja, która może przywrócić pełną sprawność w którejś z kończyn.


Zaburzenia w pracy gruczołów ? jak je rozpoznać?

Endokrynologia to dział medycyny, który zajmuje się pracą gruczołów wydzielania wewnętrznego i jej ewentualnymi zaburzeniami. Ze względu na fakt, że objawów świadczących o zaburzeniach w ich funkcjonowaniu jest bardzo wiele, jednoznaczna odpowiedz na pytanie o konkretne symptomy jest bardzo trudna. Zdarza się nawet, że endokrynologowie z wieloletnim doświadczeniem mogą mieć kłopoty z postawieniem jednoznacznej diagnozy. Najczęściej jednak przyczyną złego samopoczucia pacjenta jest tarczyca, a dokładnie jej nadczynność lub niedoczynność. W przypadku uczucia ciągłego chłodu, zaburzeń masy ciała, czy wytrzeszczu oczu konieczna jest wizyta u lekarza. Symptomy te wskazują na nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy we krwi, ale jednoznaczną diagnozę może postawić tylko endokrynolog.


Kłopoty z tarczycą

Jednym z najczęstszych problemów, jakie wymagają konsultacji z endokrynologiem jest z pewnością nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Gruczoł ten znajduje się w okolicach szyi, a wydzielane przez niego hormony mają duże znacznie dla naszego organizmu. Jakie objawy mogą świadczyć i kłopotach? W przypadku nadczynności tarczycy będą to spadek masy ciała, osłabienie, pieczenie i ból gałek ocznych, a czasem wytrzeszcz oraz przyspieszone tętno. O niedoczynności tego gruczołu świadczy przyrost wagi, osłabienie, stany depresyjne i suchość skóry. W obu przypadkach należy udać się do endokrynologa, który postawi jednoznaczną diagnozę po przeprowadzeniu odpowiednich badań i wskaże w jaki sposób należy postępować.