Nie trzeba wiele, aby nadać pomieszczeniu odpowiedni nastrój. Czasem wystarczą jednak odpowiednio dopasowane. Więcej o wystroju wnętrz. Zapraszam do lektury
Z Wiki: Chodniki i szwedzkie
Tradycyjny dywan szwedzki Rya. W Szwecji powstały o różnorodnym wzornictwie i bogactwie kształtów. Pierwotnie inspirowane tradycyjnie tkanymi dywanami orientalnymi, które już w średniowieczu 1 sprowadzano do Szwecji z Imperium Osmańskiego. Z czasem zaczęli wytwarzać własne . Wykorzystując orientalną technikę tkactwa, wprowadzili do wzornictwa motywy i tematy zaczerpnięte z własnej tradycji artystycznej. W XX wieku Szwedzi, głównie za przyczyną Märty M??s-Fjetterström, wypracowali własny, wyjątkowy styl wzornictwa dywanów2. Dzięki jej twórczości, w połowie XX wieku, szwedzkie stały się bardzo popularne i rozpoznawalne wśród projektantów na całym świecie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dywany_i_chodniki_szwedzkie
Tanie i drogie
Dywany obecnie wytwarza się z różnych tkanin, nawet syntetycznych, dlatego też dywan dywanowi nierówny. Te tańsze oczywiście są niższej jakości i z tańszego materiału. Często też takie wytwarzane są w fabrykach, w 100% maszynowo, co również pozwala obniżyć koszty. Niestety takie niskiej jakości zazwyczaj wyglądają najzwyczajniej w świecie słabo i prawdopodobnie szybciej się zepsują w porównaniu do tych wyższej jakości.
Najlepsze oczywiście są ręcznie tkane z wełny. Taki dywan oczywiście jest dużo, dużo droższy niż jego marketowy odpowiednik, jednak należy wziąć pod uwagę, że wykonanie takiego dywanu to bardzo czasochłonny proces. Właśnie takie, ręcznie wykonywane , są tymi które osiągają najwyższą cenę, ale również i dużą trwałość. Ponad to taki dywan można również załatać, co nie zawsze jest możliwe przy dywanach z materiałów niższej jakości.
Kształty dywanów
Dywany mogą przybrać praktycznie dowolny kształt, wiadomo, że im bardziej wymyślny tym może być trudniejszy w wykonaniu. Przy dzisiejszych, automatycznych tkalniach i fabrykach, nowe wzory powstaje praktycznie codziennie. Pośród klasycznych stylów mamy do wyboru wzorzyste, geometryczne, jednolite, w motywy kwiatowe i wiele innych. Oczywiście każda wariacja posiada swoja nazwę, np. marokańska koniczynka- to we wzór przypominający koniczynę, powtarzający się na całej powierzchni dywanu.
Wybór dywanu i wzoru zależy jedynie od naszej inwencji oraz budżetu, a niestety te najfajniejsze potrafią słono kosztować.