Dobry i niezbędny sprzęt wspinaczkowy - kwestie bezpieczeństwa

tosowane do naszych umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Nie mając zbyt wiele doświadczenia, powinniśmy wybierać łatwiejsze trasy, które nie sprawią nam zbyt wiele problemów, natomiast, gdy wspinamy się od dawna, możemy pozwol

Dobry i niezbędny sprzęt wspinaczkowy - kwestie bezpieczeństwa

Przygotowanie przed wspinaniem

Aby móc się wspinać, należy się do tego odpowiednio przygotować. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wybór odpowiedniego miejsca, które powinno być dostosowane do naszych umiejętności oraz poziomu zaawansowania. Nie mając zbyt wiele doświadczenia, powinniśmy wybierać łatwiejsze trasy, które nie sprawią nam zbyt wiele problemów, natomiast, gdy wspinamy się od dawna, możemy pozwolić sobie na bardziej ekstremalną lokalizację, która da nam ogromną dawkę adrenaliny. By wybrać korzystnie, warto skonsultować się ze specjalistą i zapytać go o radę, dzięki czemu unikniemy problemów i zapewnimy sobie miło spędzony czas. Ponadto warto pamiętać o dobrym sprzęcie wspinaczkowym!


Interesujące sporty górskie

Czy będąc w górach zawsze musimy robić to samo? Czy jedyną opcją są spokojne spacery, zwiedzanie i zakupy? A może warto postarać się o bardziej oryginalną rozrywkę? Jeśli zależy nam, aby urlop był niezapomniany, warto lepiej zorganizować czas na miejscu. Świetnym pomysłem będzie między innymi wspinaczka, która dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń i sprawi, że z wakacji przywieziemy wspaniałe wspomnienia. Takie zajęcie może być ciekawe dla każdego, jednak warto dobrze się do niego przygotować i skorzystać z pomocy specjalisty, który przekaże nam konieczną wiedzę i zapewni bezpieczeństwo. Wspinanie się w górach to piękne widoki, wspaniałe przeżycie oraz ciekawa forma spędzenia czasu na wakacjach.


Podstawowe fakty

Wspinacze najczęściej wspinają się na kamienie, skałki, czy góry zbudowane z różnego rodzaju skały: piaskowca, zlepieńca, wapienia, łupka czy granitu.

Alternatywą dla naturalnych form skalnych są sztuczne obiekty wspinaczkowe, służące jako miejsce treningu, a także ? coraz częściej ? areny zawodów. Z braku takich miejsc, zainteresowanie wspinaczy wzbudzają również murki, ściany budynków, pomniki, mosty ? ten rodzaj wspinania znany jest jako urban climbing lub buildering.

Ze względu na kąt nachylenia (nastromienie), teren wspinaczkowy może być połogi, pionowy, przewieszony, a nawet stanowić sufit (przez wspinaczy określany mianem dachu).

Trudności pokonywanego terenu opisuje się skalą trudności, a przebieg drogi wspinaczkowej za pomocą opisu drogi (tzw. topo).

Najczęściej wspinaczka odbywa się w górę, przemieszczanie się w poziomie nazywamy trawersowaniem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Teren_dzia.C5.82ania