Dostęp do opieki zdrowotnej: publiczny i prywatny

lekarskiW każdym szpitalu powinien funkcjonować mały gabinet lekarski. Jest to tylko i wyłącznie doraźna pomoc, która w zależności od przypadku może się okazać przydatna i bardzo cenna co w rzeczywistości jak najbardziej jest przy

Dostęp do opieki zdrowotnej: publiczny i prywatny Skorzystanie z niepublicznych badań takich jak: może znacznie przyspieszyć drogę do poprawnej diagnozy naszego schorzenia. Dlaczego warto uczęszczać do niepublicznych klinik?

Gabinet lekarski

W każdym szpitalu powinien funkcjonować mały gabinet lekarski. Jest to tylko i wyłącznie doraźna pomoc, która w zależności od przypadku może się okazać przydatna i bardzo cenna co w rzeczywistości jak najbardziej jest przydatne zwłaszcza dla tych, którzy wymagają szybkiej opieki lekarskiej. Ambulatoria oraz inne podobne pomieszczenia najczęściej znajdują się w izbach przyjęć w szpitalach czy też innych budynkach związanych z pomocą ratunkową. Oczywiście tego typu instytucje funkcjonują głównie dla tych osób, które wymagają naprawdę poważnej opieki lekarskiej. W niektórych przypadkach nawet ciężko zdiagnozować czy dana pomoc jest konieczna wówczas brak odpowiedniej oceny sprawia, że pacjent trafia właśnie do ambulatorium. Tego typu pomieszczenia z zasady funkcjonują całą dobę dlatego, możemy się tam udać w każdej możliwej chwili. Wiele osób docenia takie możliwości, zwłaszcza że szpitale oraz inne instytucje służą po to, aby ratować ludzkie życie, które jest niezwykle cenne. Jeśli czujemy się źle lub odczuwamy dziwne dolegliwości na pewno w gabinecie lekarskim, otrzymamy odpowiedz co nam dolega.


Geneza tomografii komputerowej

Pierwszy tomograf, tzw. EMI scanner, został zbudowany w 1968 roku przez sir Godfreya Newbolda Hounsfielda, z firmy EMI Ltd, z Wielkiej Brytanii. Podstawy matematyczne tego wynalazku są zasługą austriackiego matematyka Johanna Radona. W 1917 roku udowodnił, że obraz dwu- i trójwymiarowego obiektu można odtworzyć w sposób zupełny z nieskończonej ilości rzutów tego przedmiotu. W 1956 roku, Ronald N. Bracewell użył tej metody do stworzenia map słonecznych. Pierwsze urządzenia próbujące wykorzystać idee Radona budowali: w 1961 William Henry Oldendorf, w 1963 Allan MacLeod Cormack (Tufts University), w 1968 David Kuhl i Roy Edwards. Wszyscy oni przyczynili się do końcowego efektu osiągniętego przez Hounsfielda, który jako pierwszy stworzył działający system do diagnostyki i zaprezentował jego unikatowe możliwości. Hounsfield i Cormack otrzymali w 1979 roku Nagrodę Nobla za wynalezienie i budowę tomografu komputerowego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomografia_komputerowa


Definicja: Pantomografia

Nazywana również ortopantomografią i radiografią obrotową. Nazwa pochodzi od złożenia słów panoramic i tomography. Odmiana tomografii używana głównie w dentystyce. Została stworzona przez Yrjö Veli Paatero w 1947 roku. W powszechnym użyciu od 1982 roku. Pozwala uzyskać panoramiczne zdjęcie rentgenowskie zakrzywionej powierzchni, np. uzębienia. Zasadę działania przedstawia Rysunek 2. Pacjent usadowiony jest na stołku i pozostaje w bezruchu przez czas trwania badania. Lampa rentgenowska i kontener z kliszą, nieprzezroczysty dla promieni X, obraca się synchronicznie wokół pewnego punktu. Film jest naświetlany wyłącznie przez wąską szczelinę w kontenerze. Film przesuwa się przez kontener, dzięki czemu w trakcie obrotu poszczególne partie szczęki są rzutowane na kolejne odcinki filmu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomografia_rentgenowska