Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna?

wanych przez geodetę w ramach wykonywanego zawodu. Zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne1 do zakresu prac geodezyjnych należą: projektowanie i wykonywanie pomiarów geodezyjnych, pomiary osnó

Geodeta i geodezja- czy jest nam potrzebna? W jakim czasie będziemy potrzebowali usług takich jak ? W sumie wtedy, kiedy mamy do czynienia z ziemią, budową czy rozbudową.

Prace geodezyjne

Prace geodezyjne ? zespół czynności wykonywanych przez geodetę w ramach wykonywanego zawodu.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne1 do zakresu prac geodezyjnych należą:

projektowanie i wykonywanie pomiarów geodezyjnych,
pomiary osnów geodezyjnych oraz pomiary podstawowych osnów grawimetrycznych i magnetycznych
pomiary szczegółowe sytuacyjne i wysokościowe,
pomiary realizacyjne i obsługa inwestycji,
pomiary związane z ewidencją gruntów,
inne prace geodezyjne.
dokonywanie obliczeń geodezyjnych,
sporządzanie i przetwarzanie dokumentacji geodezyjnej,
zakładanie i aktualizacja baz danych informacji przestrzennych,
sporządzanie zdjęć, pomiary i opracowania fotogrametryczne, grawimetryczne, magnetyczne i astronomiczne związane z realizacją zadań w dziedzinie geodezji i kartografii oraz Krajowego Systemu Informacji o Terenie

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna


Czemu służą geodezyjne pomiary

Kontrole geodezyjne są potrzebne, a wręcz niezbędne. Mają oni dostęp do mapek oraz szczegółowych planów każdego terenu miasta. Wyznaczają przebieg działek oraz sprawdzają poprawność realizacji projektów. Bez nich każda budowa byłaby 'na oko' a samowole w postaci przenoszenia granic działek byłyby codziennością.

Dobry geodeta to dokładny geodeta, a to bardzo ważna cecha w tym zawodzie- konieczna wręcz. Geodeta musi również lubić matematykę oraz liczenie, ponieważ w tym zwodzie jest tego naprawdę dużo.


Co to inwentaryzacja powykonawcza

Inwentaryzacja powykonawcza, lub geodezyjny pomiar powykonawczy ? zespół czynności technicznych (pomiarowych, obliczeniowych, kartograficznych) w geodezji, w wyniku których powstają dokumenty i bazy danych dotyczące usytuowania poziomego i pionowego obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych, pozwalający na określenie współrzędnych X, Y oraz rzędnych wysokości H mierzonych obiektów. Pomiary inwentaryzacyjne wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową. Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, czyli takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z przedmiotem pomiaru.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwentaryzacja_powykonawcza