Implantolog Chorzów

Implantolog Chorzów Implantolog Chorzów

Wszyscy dobrze wiemy z czym kojarzy się gabinet dentystyczny. Trzeba tam pójść, zapisać się w kolejkę, potem, gdy wreszcie przyjdzie czas wizyty, usiąść w fotelu (skądinąd wygodnym), poddać się nieprzyjemnemu (mówiąc delikatnie) zabiegowi, a potem jeszcze za to niemało zapłacić. Polska zajmuje niestety wysokie miejsca w rankingach państw europejskich, jeśli chodzi o problemy z uzębieniem. Winą za taki stan rzeczy obarcza się problemy z dostępnością do opieki dentystycznej, ceną wizyty u stomatologa, czy wycofanie gabinetów ze szkół. Przyszły dentysta kształci się pięć lat, potem jest zobowiązany odbyć jeszcze roczny staż, gdzie zarabia około 1000 zł miesięcznie. Przeciętne zarobki dentysty trudno oszacować, gdyż poza pracą na etacie, leczy on jeszcze w prywatnych gabinetach. Szacuje się, że zarabia średnio około 4600 zł. Zarobki te, i to ile za wizytę się płaci, to i tak niewiele, w porównaniu z tym, jak ważne jest zdrowie jamy ustnej. Chore zęby bolą, wyglądają nieestetycznie, a poza tym, mają nawet zły wpływ na zdrowie organów wewnętrznych. Dzieje się tak dlatego, że bakterie namnażające się w chorym zębie wędrują do organów takich jak żołądek, płuca i tam powodują problemy zdrowotne.

Na różnych kierunkach studiów, w czasie ich trwania, są możliwe do wyboru specjalizacje, wyznaczające dalszy tok kształcenia. W stomatologii, która jest szeroką dziedziną medycyny, także są do wyboru różne specjalizacje, których charakterystyka będzie się od siebie różniła. Można wyróżnić aż dziewięć specjalności w ramach stomatologii, z których każda posiada cechy ją wyróżniające. Jedną ze specjalności jest chirurgia stomatologiczna, później można wyróżnić chirurgię szczękowo-twarzową. Obydwie te specjalności dotyczą stomatologii oraz chirurgii. Innymi specjalnościami, tym razem typowo stomatologicznymi, są ortodoncja oraz periodontologia. Kolejnymi specjalnościami są protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca, zwana pedodoncją, oraz stomatologia zachowawcza z endodoncją. Ostatnie dwie specjalności, które zahaczają o stomatologię, są znane jako zdrowie publiczne oraz epidemiologia. Jak więc doskonale widać, specjalności związanych ze stomatologią jest dość sporo, ponieważ ta dziedzina medycyny jest szeroka.

Kto z nas nie lubi się uśmiechać? Chcąc mieć piękny i zdrowy uśmiech którym będzie można się pochwalić trzeba o to zadbać. Podstawa to regularnie odwiedzany gabinet dentystyczny. W trosce o zdrowie swoich zębów warto wybrać renomowany gabinet gdzie profesjonalny dentysta wykona swoją pracę jak należy. Aby mieć kompleksową opiekę dentystyczną warto wybrać centrum dentystyczne w którym to świadczone są usługi z wielu dziedzin stomatologii: stomatologii dziecięcej, zachowawczej, endodoncji, protetyki, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, implantologii, ozonoterapii czy też wybielania zębów. Dentysta w takim centrum stomatologii wykorzystując nowoczesne technologie, sprzęt i materiały jednocześnie edukuje pacjenta od najmłodszych lat kładąc nacisk na higienę, edukację i profilaktykę. Takie kompleksowe centra stomatologiczne w swojej ofercie posiadają również świadczenie usług w dni świąteczne będąc jednocześnie pogotowiem w nagłych sytuacjach związanych z bólem zęba. Takie dbanie o to aby pacjent nie musiał czekać długo na wizytę i nie cierpiał to najwyższa troska o klienta.

Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań, by wiedzieć, że prawie każdy boi się tego, czym zajmuje się dentysta. Udowodniły to zresztą liczne ankiety, z których wysunięto wniosek, że już co drugi Polak nie zajmuje się leczeniem swojego uzębienia ze względu na zbyt duży strach. Nie jest to oczywiście dobra informacja. Fobie zawsze są czymś złym, ale należy o nich mówić głośno, zwłaszcza gdy tyczą się obawy przed rzeczami, których nie wolno w życiu unikać. A gabinet dentystyczny po prostu trzeba odwiedzać - czy się tego chce, czy nie. Ten, kto z powodu swojej głęboko rozwiniętej fobii całkowicie zrezygnuje z leczenia zębów, najprawdopodobniej prędzej czy później po prostu je straci, o ile już u niego nie doszło do takiej sytuacji. Ciężko jednak zwalczyć pewne utarte w społeczeństwie przekonania. Skoro dla większości ludzi stomatolog jest osobą wywołującą lęk, to mimowolnie przekazują oni ten pogląd innym. Fobie należy jednak zwalczać i jak najbardziej da się to zrobić. Czasami niezbędna jest po prostu pomoc dobrego terapeuty.

Historia jest taką dziedziną wiedzy, że można ją również odnieść do każdej innej, przykładowo analizując i zastanawiając się nad początkami medycyny, a konkretnie stomatologii. Oczywiście metody, z których korzysta współczesna stomatologia są zdobyczami postępu technologicznego, jednak pewien ogólny zamysł pozostał taki sam. W końcu celem stomatologii od samych jej początków, jakie by nie były, aż po dzień dzisiejszy, jest leczenie zębów, jamy ustnej oraz jej okolic. Najstarszy przypadek przeprowadzanego leczenia stomatologicznego stwierdzono w liczącym aż 14 tysięcy lat szkielecie mężczyzny, który został znaleziony we włoskich Dolomitach. Na zębie trzonowym tego mężczyzny dało się zauważyć próby wydrapania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym przykładem, który świadczy o istnieniu stomatologii, są znalezione czaszki, pochodzące sprzed 9 tysięcy lat, zawierające ślady opracowania ubytku próchnicowego oraz wypełnienia. Czaszki te zostały odkryte w miejscowości w Pakistanie przez archeologów.