Zobacz nasz poradnik
Opady deszczu są nierównomiernie rozłożone
Opady deszczu na świecie
Zjawiska deszczu występują na większości obszarów Ziemi, wyjątek stanowią jedyne tereny gdzie panuje klimat polarny ze stałymi ujemnymi temperaturami. Opady deszczu są nierównomiernie rozłożone, czego przyczyną są głównie uwarunkowania cyrkulacji atmosferycznej (obieg wody) i cyrkulacja mas powietrza. Najmniejsze opady występują na pustyniach, stepach, w głębi lądu, gdzie dominują wyże baryczne, a obieg wody jest zaburzony. Największe opady występują w strefie równikowej, gdzie obieg wody jest ciągły, a obszar znajduje się w obrębie niżów.
Sztuczny deszcz
Deszcz można wywołać sztucznie w następującym procesie: W okolicy wierzchołka chmury rozpyla się sztuczne jądra lodowe. Na ogół są to kryształki suchego lodu i jodku srebra. Pierwsza substancja wytwarza wokół siebie temperaturę do -78 °C, w której bardzo szybko powstają duża ilość naturalnych kryształków lodowych. Z jodku srebra łatwo jest wywołać dym o bardzo drobnych cząsteczkach, które stają się jądrami krystalizacji. Tego typu opady należy wytwarzać najlepiej w temperaturze ?10 °C. oraz przy stosunku jąder do kropli 1:1000. W innym wypadku deszcz może nie spaść w ogóle. Aby wytworzyć sztuczny opad, niezbędna jest wiedza na temat fizyki chmury (jej właściwości). Sztuczne opady nie są obfite i zwykle wynoszą do 10 mm i trwają do 15 minut.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz
Deszcz
Deszcz ? opad atmosferyczny, dosięgający powierzchni Ziemi w postaci kropel wody o średnicy większej od 0,5 mm. Gdy krople są mniejsze niż 0,5 mm, opad taki nazywa się mżawką. Opad niesięgający powierzchni Ziemi nazywa się virgą.
Duże krople wody (powyżej 8 mm) spadając ulegają rozpadowi. Deszcz może powstawać też z lodowych chmur wysokich, gdy opadające i ogrzane w pobliżu powierzchni Ziemi kryształy przekształcają się w krople wody, które mogą być wtedy duże lub małe w zależności od wilgotności względnej powietrza.
Intensywność deszczu klasyfikuje się jako: ?lekki opad?, gdy spada nie więcej niż 0,25 cm wody na godzinę, ?umiarkowany opad? ? pomiędzy 0,25 a 0,75 cm wody na godzinę, ?silny opad? ? powyżej 0,75 cm wody na godzinę.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz
Wykorzystanie wody deszczowej w różnych ośrodkach opieki
Zbiorniki na wodę deszczową ustawiane są w czasie dużych opadów, o których wiadomo, że będą trwały przez kilka dni, a nawet tygodni. Najlepszymi zbiornikami na wodę deszczową są oczywiście takie, które nie przepuszczają wody i są głębokie oraz szerokie, a dzięki temu może się w nich gromadzić bardzo dużo wody deszczowej. Poszczególni mieszkańcy terenów objętych dużymi opadami pomagają sobie także używaniem niewielkich zbiorników, które posiadają na domowym wyposażeniu. Taka woda deszczowa może być wykorzystywana przy wszystkich domowych czynnościach, do których jest potrzebna. Podobnie jest w różnych ośrodkach opieki, w których z takiej wody gotowane są potrawy, podawana jest do picia i polewani są nią pacjenci w czasie kąpieli.