Kilka ciekawostek o geodezji

aju dróg, podczas budowy nowych dróg oraz wytyczaniu dojazdów do nowych budynków. Do takich budynków należą bloki mieszkalne. Trzeba przyznać, że w miastach wciąż budowane są nowe bloki mieszkalne, do których trzeba doprowadza

Kilka ciekawostek o geodezji

Prace geodezyjne wykonywane na terenie miast

Na terenie miast wykonywane są różnego rodzaju prace geodezyjne. Takie miejskie prace geodezyjne wykonywane są podczas poszerzania różnego rodzaju dróg, podczas budowy nowych dróg oraz wytyczaniu dojazdów do nowych budynków. Do takich budynków należą bloki mieszkalne.

Trzeba przyznać, że w miastach wciąż budowane są nowe bloki mieszkalne, do których trzeba doprowadzać nowe drogi. Będzie po nich jeździć spora ilość osób posiadających różnego rodzaju samochody, a poza tym od czasu do czasu będą po nich przejeżdżać samochody dostawcze. Nowe dojazdy wytyczane są także do budynków użytkowych. Muszą to być bardzo wytrzymałe i odpowiedniej wielkości drogi, ponieważ będą po nich jeździły nawet bardzo ciężkie i duże pojazdy.


Często wykonywane usługi geodezyjne

Często wykonywane usługi geodezyjne należą do stosunkowo tanich. Dzieje się tak dlatego, że ich wykonywanie raczej nie jest problematyczne i nie wymaga posiadania przez geodetów bardzo specjalistycznych sprzętów.

Tymczasem tego rodzaju usługi bardzo często są wykonywane na zlecenie osób prywatnych, dlatego nie mogą być one bardzo drogie, ponieważ osoby prywatne nie mogłyby sobie pozwolić na ich zamówienie, a sami geodeci w takim wypadku nie mogliby zarabiać. Poza tym takie usługi geodezyjne, jak pomoc w stworzeniu planu rozbudowy domu czy wytyczeniu do niego drogi dojazdowej spełniają funkcje użytkowe, a jednocześnie pozwalają one na zgodne z prawem użytkowanie prywatnej posesji. Geodeci wykonujący tego rodzaju zlecenia bardzo często prowadzą prywatne strony internetowe.


Mierniczy przysięgły - historyczny geodeta

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły