O kretynie w znaczeniu sportowym
W latach 90. XX wieku kreatyna zyskała szczególny rozgłos jako naturalny sposób na zwiększenie wyników sportowych i budowanie beztłuszczowej masy ciała. Stwierdzono, że ogólna zawartość kreatyny w mięśniach szkieletowych jest zwiększona po doustnym podaniu suplementów diety, a zawartość ta różni się i zależy od wielu czynników, m.in. od poziomu spożycia węglowodanów, rodzaju aktywności fizycznej i typu włókien mięśniowych. W skutek tego zaczęto stosować kreatynę w charakterze dodatku do suplementów diety stosowanych przed treningiem10. Na rynku dostępne są różne formy kreatyny, m.in. cytrynian, jabłczan, ester etylowy, azotan, chlorowodorek, glukonian, ?-ketoglutaran i orotan
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kreatyna
Kwestia rozgrzewki w Wikipedii
Rozgrzewka ? seria prostych ćwiczeń fizycznych o narastającej intensywności służąca rozgrzaniu i uelastycznieniu mięśni i przygotowaniu organizmu do wysiłku. Pomaga ona przy pracach związanych z użytkiem mięśni oraz jej celem jest ochrona przed kontuzjami i zwiększenie wydolności.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rozgrzewka
Diety sportowe jako uzupełnienie wykonywanych ćwiczeń
Sportowcy znani są z tego, że wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne, które są uzupełniane stosowaną przez nich dietą. Zwykle jest to dieta bogata w białko, a jednocześnie bardzo lekkostrawna i pozwalająca na utrzymanie stałej i odpowiedniej masy ciała. Jednocześnie stosowane przez sportowców diety są dostosowane do wykonywanej przez nich dyscypliny.
Dzieje się tak dlatego, że jedni sportowcy zobowiązani są do utrzymywania niskiej masy ciała, a inni muzą posiadać odpowiednią masę mięśniową, żeby mogli wygrywać zawody, w których uczestniczą. Jednocześnie diety sportowe dzielą się na diety całoroczne i diety wprowadzane przed konkretnymi zawodami. Dzięki temu sportowiec może sobie pozwolić czasami na małe przyjemności, a jednocześnie kompleksowo przygotować się do najważniejszych zawodów.