Pomiary przy drogach
Geodeci w swojej pracy korzystają z dokładnych instrumentów pomiarowych takich jak tachmetry i dalmierze. Służą one do pomiaru odległości i wielu innych wymiarów. Nazywa się to wymiarowaniem i jest to czynność konieczna do wykonania odpowiedniej mapki geodezyjnej.
Często można zauważyć geodetów na placach budowy lub przy drogach. Stoją z trójnogiem w kamizelkach odblaskowych. Maja ze sobą urządzenia do złudzenia przypominające fotoradary. To właśnie tachometry i wskaźniki. Pomiary wykonuje się przed inwestycją na danym terenie, w jej trakcie i po zakończeniu prac budowlanych.
Pomiary i nanoszenie ich na mapki
Wynikiem pracy geodezyjnej najczęściej jest mapka geodezyjna, którą posyła się do Urzędu Miasta celem akceptacji zmian i wprowadzeniem ich do systemu. W pierwszej kolejności geodeta musi wykonać pomiary terenowe, zwłaszcza jeżeli powstaje tam nowa nieruchomość, której nie ma jeszcze na mapce. Celem tych pomiarów jest uzyskanie dokładnych wymiarów i położenia obiektu.
Po pracy w terenie przychodzi czas na wprowadzenie danych do systemu komputerowego i przesłanie ich dalej. Geodeci wykonują tez inwentaryzację pobudowlaną, Co więcej geodeci uczestniczą też przy podziałach nieruchomości i działek w sprawach spadkowych.
Wykonywanie pomiarów pod przebudowę
Nie raz pewnie widzieliście dwóch panów ubranych w kamizelki odblaskowe noszących trójnóg z urządzeniem przypominającym fotoradar. Niektórzy pewnie w panice hamowali, myśląc, że jest to właśnie pomiar prędkości.
Jednak to prawie na pewno byli geodeci ze sprzętem pomiarowym, którzy wykonywali swoją pracę- czyli wykonywali pomiary terenu. Prawdopodobnie aktualizując mapy lub robiąc pomiary pod rozbudowę lub przebudowę danego odcinka drogi. Taki proces pomiarowy jest niezbędny to rozpoczęcia każdej inwestycji. Do urzędu należy przesłać orientacyjną mapkę terenu inwestycji czy planowanych prac, aby dostać pozwolenie na dalsze działania.