Produkcja cieplna pomieszczenia ulegnie znacznej poprawie po zamontowaniu klimatyzacji. Czy warto inwestować w , warto- krótko o tym dlaczego.
Popyt na klimatyzację
Coś co do niedawna było oznaką luksusu i bogactwa, dzisiaj jest prawie standardem w każdym biurze czy większym domu jednorodzinnym. Mowa oczywiście o klimatyzacji. Urządzenia klimatyzujące stały się na tyle szeroko dostępne, że trudno znaleźć dzisiaj biuro bez niej. Dodatkowo ostatnio klimat i pogoda w Polsce nie są dla nas łagodne, co tylko zwiększyło popyt na te urządzenia.
Typy i rodzaje tych urządzeń spokojnie pozwalają do odpowiedni dobór do pomieszczenia lub od razu całego budynku. Dla pojedynczych pomieszczeń, zwłaszcza w domu lub małym mieszkaniu poleca się klimatyzatory przenośne, małe i wygodne urządzenia, które potrzebują źródła prądu oraz wyloty dla ciepłego powietrza. Są też większe urządzenia montowane nad drzwiami, lub rozwiązania kompleksowe, zapewniające przyjemną ochłodę przewodami wentylacyjnymi.
Ogrzewanie z klimatyzacji?
Kiedy chcemy mieć chłodniej w mieszkaniu, domu czy biurze zazwyczaj jedyna dobra rada to klimatyzacja. Jednak klimatyzacja to urządzenie o szerszym zastosowaniu niż tylko schładzanie powietrza. Nowoczesne urządzenia tego typu mogą być z powodzeniem wykorzystywane do ogrzewania w sezonie zimowym. Technologia at jest dość wydajna i można zrobić z tego główne ogrzewanie w naszym domu. Oczywiście przy odpowiednim zaplanowaniu całej budowli.
Można jednym urządzeniem zastąpić kilka różnych w naszym domu. Klimatyzacja ma również funkcję osuszania powietrza, szczególnie przydatne w łazience lub w wilgotnych warunkach pogodowych. Podsumowując klimatyzacja już dawno przestała być urządzeniem do chłodzenia powietrza, a stała się bardziej kombajnem, łączącym kilka różnych funkcji.
Wikipedia o klimatyzatorze
Klimatyzator - urządzenie do chłodzenia pomieszczenia.
Składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza (te dwa ostatnie wyposażone w wentylator). Wentylator promieniowy wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Powietrze z pomieszczenia ochładza się na parowniku oddając ciepło czynnikowi chłodniczemu pośredniemu, który krąży w obiegu zamkniętym. Następnie czynnik pośredni (gaz) zostaje sprężony w sprężarce (wzrasta jego temperatura 1) i jest przetłoczony do skraplacza który znajduje się na zewnątrz (w powietrzu zewnętrznym). W skraplaczu ciepło z czynnika zostaje oddane do powietrza zewnętrznego, gaz skrapla się i staje cieczą (nadal pod wysokim ciśnieniem). Ciecz dostaje się do elementu rozprężnego (kapilara lub TZR), gdzie jest dławiona - zostaje zmniejszone jej ciśnienie i co za tym idzie temperatura. Schłodzony czynnik w postaci cieczy ponownie zostaje podany na parownik, gdzie się ogrzewa od powietrza w pomieszczeniu i przechodzi w stan gazowy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzator