Krótko o laptopie w serwisie

danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyc

Krótko o laptopie w serwisie

Krótka definicja dysku twardego z Wikipedii

Dysk twardy, napęd dysku twardego (ang. hard disk drive) ? rodzaj pamięci masowej, wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Nazwa "dysk twardy" wynika z zastosowania twardego materiału jako podłoża dla właściwego nośnika, w odróżnieniu od dyskietek (ang. floppy disk, czyli miękki dysk), w których nośnik magnetyczny naniesiono na podłoże elastyczne.

Pojemność dysków wynosi od 5 MB (przez 10 MB, 20 MB i 40 MB ? dyski MFM w komputerach klasy XT 808x i 286) do 10 TB (w laptopach 20-2000 GB). Opracowano również miniaturowe dyski twarde typu Microdrive, o pojemnościach od kilkuset MB do kilkuset GB, przeznaczone dla cyfrowych aparatów fotograficznych i innych urządzeń przenośnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dysk_twardy


Co może poważnie uszkodzić komputer?

Naprawa zepsutego komputera w serwisie nie zawsze jest tania. Trzeba się liczyć z tym, że komputer mógł ulec poważniejszej awarii przez co serwisowanie go może kosztować na prawdę dużo. Zepsuć się może praktycznie każda część wewnątrz maszyny.

Najczęściej psują się karty graficzne w wyniku przegrzania oraz procesory również z tego samego powodu. Najgorszy z możliwych scenariuszy dla komputera i w sumie każdego innego sprzętu elektronicznego to nagły skok napięcia w sieci. Takie skoki trwają ułamki sekundy i nie zawsze bezpieczniki w domu i w zasilaczu komputera zdążą zareagować. Wtedy już raczej komputer nadaje się do wymiany.


Czemu wymiana małych elementów jest tak droga?

Czasem z pozoru drobne usterki mogą być bardzo drogie w naprawie czy serwisowaniu. Małe i drobne elementy np. na płycie głównej bardzo trudno jest wymienić i potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu do lutowania oraz odpowiednio przeszkolonej osoby. Ceny takich napraw potrafią sięgać paruset złotych za pojedynczy element.

Często taniej wychodzi zakup całego elementu, nawet nowego, niż próby ratowania starego, często mocno zużytego elementu.