Gdzie i dlaczego stosuje się wentylację mechaniczną?
Czasami w budynku nie da się zastosować standardowej wentylacji lub byłaby ona niewystarczająca. Sprawa dotyczy budynków starych lub dużych, np biurowce, gdzie nie ma możliwości zastosowania wentylacji grawitacyjnej. W takich przypadkach stosuje się wentylację mechaniczną, która często jest połączona z instalacją klimatyzacji.
To połączenie zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym budynku oraz zapewnia dostęp do świeżego powietrza bez potrzeby wietrzenia budynku. Jest to oczywiście drogie rozwiązanie, ale czasami zwyczajnie nie ma innego wyjścia. Większość hal przemysłowych i produkcyjnych stosuje to rozwiązanie.
Wikipedia i wentylatory
Ze względu na cechy konstrukcyjne wentylatory dzieli się na:
osiowe
śmigłowe
normalne
przeciwbieżne
promieniowe
normalne
bębnowe
poprzeczne
osiowo-akcyjne
diagonalne
Ze względu na sposób zabudowy wentylatora w sieci:
ssące
tłoczące
ssąco-tłoczące
Ze względu na zastosowanie:
ogólnego przeznaczenia
specjalnego przeznaczenia
przeznaczone do transportu pneumatycznego
morskie
przeciwwybuchowe
do transportowania substancji aktywnych chemicznie
kopalniane
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wentylator
Jak wykonuje się wentylację w domach?
Wentylacja to obieg powietrza w budynku, bez niej ciężko byłoby nam mieszkać w naszych domach czy mieszkaniach. W większości przypadku stosuje się wentylację grawitacyjną, gdzie powietrze dostaje się do budynku przez różne nieszczelności a uchodzi przez kratki wentylacyjne.
Nowoczesna wentylacja grawitacyjna jest dość dobra, zwłaszcza w połączeniu z dobrymi oknami i docieplonym budynkiem. Nie powoduje wtedy strat energii cieplnej, przez co ogrzewanie jest dużo bardziej wydajne. Przy dobrze działającej wentylacji nie trzeba też wietrzyć pomieszczeń.