Medycyna: stomatologia ogólna

Medycyna: stomatologia ogólna protezy zębowe jastrzębie
Gdy boli ząb lub się ukruszy zwykle nie mamy czasu na znalezienie dentysty poza miastem. Najlepiej wtedy szukać pomocy w gabinecie gabinecie, np. .

Odpowiednia higiena

Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwoli uniknąć większości możliwych problemów z jamą ustną i jej chorobami. Dobrze jest dbać nie tylko o same zęby, ale również dziąsła i przestrzenie między zębowe. Wszędzie tam mogą znajdować się szkodliwe zarazki, które powodują próchnicę, nieświeży oddech.

Mycie zębów po każdym posiłku nie bez powodu jest polecane przez specjalistów, ponieważ wtedy pozbywamy się jeszcze świeżych resztek jedzenia, a bakterie nie zdążą się namnożyć w naszej jamie ustnej. Należy taki nawyk powinien 'wejść nam w krew'.

Profilaktyka próchnicy

Profilaktyka polega głównie na edukacji zdrowotnej, endogennym i egzogennym dostarczaniu fluorków (fluorek sodu, fluorokrzemian) do organizmu, szczotkowaniu zębów, stosowaniu płukanek, nici dentystycznych i innych przyborów do higieny jamy ustnej, unikaniu częstego spożywania węglowodanów próchnicogennych (głównie sacharoza, ale również glukoza, fruktoza, maltoza), wizytach kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

Mikrobiolodzy z UCLA School of Dentistry w listopadzie 2011 ogłosili, iż opracowali płukankę do ust zawierającą STAMP (ang. specifically targeted anti-microbial peptides) o symbolu C16G2, dobrze rokującą jeśli chodzi o eliminację S. mutans (bez wpływu na bakterie saprofityczne) i zapobieganie próchnicy1. Jest to pierwsze tego typu celowane działanie na świecie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Próchnica_zębów

Ból zęba i jego przyczyny

Ból zęba może mieć wiele źródeł, a jednym z nich jest stan zapalny miazgi zębowej, który może być wynikiem np. długo nieleczonej próchnicy. Ból zęba może mieć też inne przyczyny i nie warto zgadywać, albo co gorsza czekać aż sam przejdzie. Środki przeciwbólowe pomogą jedynie okresowo, ale nie zwalczą problemu, który jest w stanie usunąć jedynie stomatolog.

W niektórych przypadkach może okazać się konieczne usunięcia kanałów nerwowych z bolącego zęba, co nazywane jest leczeniem kanałowym. Czasem wykonuje się też leczenie endodoncyjne, które wykorzystuje sondę do zbadania kanału zębowego w poszukiwaniu nerwów.