Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

ardzo dobrze wiedzą, że wykonywanie takich prac może stanowić dla ważne źródło dochodu, a jednocześnie nie wymagają one zbytniego zaangażowania posiadanych przez geodetę narzędzi. Dzięki temu nie musi on ponosić zbyt wielkich kosz

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

Proste prace geodezyjne

Drobne prace geodezyjne są bardzo często wykonywane. Geodeci bardzo lubią przyjmować zlecenia na wykonywanie drobnych prac geodezyjnych, ponieważ bardzo dobrze wiedzą, że wykonywanie takich prac może stanowić dla ważne źródło dochodu, a jednocześnie nie wymagają one zbytniego zaangażowania posiadanych przez geodetę narzędzi. Dzięki temu nie musi on ponosić zbyt wielkich kosztów własnych wykonywania tego rodzaju prac. Takie proste prace geodezyjne są wykonywane bardzo szybko co nie znaczy, że nie są one przydatne.

Zlecenia na proste prace geodezyjne pochodzą bowiem zarówno od firm, jak i od osób prywatnych, które są dokonać naprawy jednej z dróg, jej poszerzenia i niewielkiego zmniejszenia w zależności od przedstawianych przez klienta potrzeb.


Praktyki geodezyjne

Różnego rodzaju praktyki geodezyjne mogą być wykonywane jedynie przez osoby posiadające odpowiednie wykształcenie kierunkowe i uprawnienia. Takie uprawnienia każdy geodeta zdobywa na podstawie posiadanego przez niego wykształcenia i przygotowania bardziej praktycznego. Dzięki posiadaniu takiego przygotowania geodeta będzie dobrze czuł się podczas wykonywania wszystkich prac geodezyjnych.

Jest to bardzo ważne, ponieważ geodeta posiada szerokie kompetencje i pracuje on nie tylko przy budowie czy rozbudowie nowych domów, ale też przy oddawaniu do użytku nowych dróg, po których będzie jeździło bardzo wielu kierowców. Wszystkie zadania geodetów są więc bardzo poważne i odpowiedzialne. Ze względu na to również sami geodeci dbają o swoje wykształcenie.


Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano

W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania ziemi granice miały tendencje do przechodzenia od pasów rubieżnych do coraz ściślejszych granic linearnych. Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw. ujazd, objazd), kiedy to panujący lub jego wysłannik oficjalnie obchodził lub objeżdżał granice, zlecając umieszczanie w wyznaczonych miejscach znaków granicznych. Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania prawa własności ziemi oraz zanikania połaci ziemi nie eksploatowanej. Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się z żadną naturalną wyodrębnioną formą terenową, tam zachodziła potrzeba wyznaczenia jej w sposób sztuczny. W tym celu np. ryto znaki na drzewach i kamieniach, splatano korony drzew, wkopywano drewniane pale i kamienne słupy, usypywano stożki ziemne lub kamienne, ustawiano głazy, kapliczki i krzyże. Bywało, że przebieg granicy utrwalano w ludzkiej pamięci specjalnymi ceremoniami, bo nie zawsze na okazję jej wytyczenia sporządzano dokument.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja