Roboty ziemne
Każda budowa obiektu usytuowanego na ziemi wymaga tak zwanych prac ziemnych. Najczęściej konieczne jest wykopanie odpowiednio dużej dziury w ziemni lub przemieszczenie dużych mas ziemi. Czasami trzeba też wyrównać teren.
Oczywiście można takie prace wykonać za pomocą narzędzi ręcznych - sprawdzi się to przy budowie altanki ogrodowej ale już choćby budowa domu znacznie przerasta możliwości jednego człowieka. Dlatego używa się koparek - kilka godzin i głęboki wykop pod fundamenty domu jest gotowy.
Tak samo jest z drogami. Ręcznie to można się pobawić w weekend i zrobić podjazd do garażu. Obecnie wszystkie drogi są budowane z użyciem wszelkich rodzajów maszyn budowlanych - od koparek i spycharek po maszyny transportowe.
Montaż nowych części w maszynach budowlanych
Maszyny budowlane wykorzystywane są na różnych placach budowy. Dlatego jeżdżą one po nowych posesjach oraz po nowych osiedlach mieszkalnych czy po nowych drogach. Wobec tego wszystkie maszyny budowlane muszą działać bardzo sprawnie, żeby mogły skutecznie brać udział w procesie budowy nowych domów czy bloków. Nikogo także nie dziwi fakt, że te maszyny budowlane, które pracują przez kilkanaście godzin w ciągu dnia mogą co jakiś czas ulegać jakimś awariom. Dlatego trzeba co jakiś czas sprawdzać sprawność ich działania i dokonywać potrzebnych napraw. Ważny jest także stały dostęp do części zamiennych, które mogą być w dowolnym momencie montowane w maszynach budowlanych. Dzięki temu cały proces budowy może przebiegać bardzo sprawnie.
łyżka wieloczynnościowa
Osprzęty robocze
Koparkoładowarka stanowi solidną platformę dla szerokiego zakresu osprzętów takich, jak:
łyżka wieloczynnościowa z zębami lub ostrzem i widłami paletowymi
łyżka dzielona
łyżki podsiębierne z zębami
łyżki do skarpowania
lemiesz do śniegu
widły paletowe
odśnieżarka wirnikowa
zamiatarka
workownica do workowania piasku
młot wyburzeniowy
frezarka do asfaltu
wiertnica hydrauliczna.
Szybkozłącze koparkowe oraz hydrauliczne szybkozłącze ładowarkowe umożliwiają szybką wymianę wyżej wymienionych osprzętów. Konstrukcja wysięgnika osprzętu ładowarkowego umożliwia stabilne utrzymanie ładunku i jednocześnie zapewnia dużą siłę odspajania. Wysięgnik teleskopowy osprzętu koparkowego zapewnia duże wartości głębokości kopania. Z kolei specjalna rama umożliwia boczny przesuw wysięgnika oraz jego obrót o 180°.
Uprawnienia
W Polsce koparkoładowarki mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby, które ukończyły szkolenie i uzyskały pozytywny wynik sprawdzianu przeprowadzonego przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie3.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koparko%C5%82adowarka