Wartość rynkowa nieruchomości - Definicja w polskim prawie
Definicja w polskim prawie
Prawna definicja wartości rynkowej nieruchomości jest zawarta w art. 151 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2016 r. poz. 2147):
?Wartość rynkową nieruchomości stanowi najbardziej prawdopodobna jej cena, możliwa do uzyskania na rynku, określona z uwzględnieniem cen transakcyjnych przy przyjęciu następujących założeń:
strony umowy były od siebie niezależne, nie działały w sytuacji przymusowej oraz miały stanowczy zamiar zawarcia umowy,
upłynął czas niezbędny do wyeksponowania nieruchomości na rynku i do wynegocjowania warunków umowy.?
Wartość rynkową rzeczy (w tym nieruchomości) odmiennie definiują przepisy prawa finansowego, szczególnie prawa podatkowego. Zgodnie z a art. 8 pkt 3 ustawy z 28 lipca 1993 o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 86, z późn. zm.) określa wartość rynkową następująco:
?Wartość rynkową rzeczy i praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju z dnia powstania obowiązku podatkowego.?
Podobne określenie wartości rynkowej są zawarte w ustawie z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie z 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych. Art. 19 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera następującą definicję:
?Wartość rynkową nieruchomości i praw majątkowych oraz innych rzeczy określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia zawarcia umowy sprzedaży.?
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_rynkowa_nieruchomo%C5%9Bci
Szybka wycena nieruchomości
Wiele osób zainteresowanych jest fachową wyceną nieruchomości. Liczą one za to, że dzięki takiej wycenie będą mogły szybciej sprzedać swoją nieruchomość lub uzyskać jakieś odszkodowanie za szkody powstałe na terenie nieruchomości bez ich winy. Trzeba jednak przyznać, że za dobrą wycenę nieruchomości uznawana jest taka wycena, która przeprowadzana jest w tani i szybki sposób. Trzeba przecież pamiętać, że powodem sprzedaży jakiejś nieruchomości bardzo często jest zły stan finansów osoby dokonującej jej sprzedaży, dlatego zapewne nie byłoby jej stać na opłacenie drogiej wyceny. Poza tym wszystkim osobom zainteresowanym wyceną nieruchomości zależy na tym, aby została ona przeprowadzona w sprawny sposób, pozwalający na szybką sprzedaż niepotrzebnej nieruchomości.
Dobrzy specjaliści od wyceny nieruchomości
W gazetach codziennych oraz w internecie można znaleźć wielu specjalistów od wyceny nieruchomości. Dobrzy specjaliści od wyceny nieruchomości mogą pochwalić się dużą liczbą przeprowadzonych wycen oraz sporą ilością zadowolonych klientów. Natomiast sprawdzeni specjaliści od wyceny nieruchomości zazwyczaj pracują w urzędach państwowych i są zatrudniani przez firmy zajmujące się właśnie wyceną nieruchomości. Mogą oni także wykonywać prywatne wyceny nieruchomości na zasadzie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Wiedzą oni również, że pozyskiwać nowych klientów będą mogli wówczas, gdy ceny za wykonywane przez nich usługi nie będą zbyt wygórowane. Oczywiście dobrze wykonywana usługa musi trochę kosztować, ale nie powinna być zbyt droga.