O nieruchomościach - kupić, czy wynająć? Jak nie popełnić błędu?

prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności: dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie

O nieruchomościach - kupić, czy wynająć? Jak nie popełnić błędu? rzeczoznawca majątkowy Kraków

Ważne info - Uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego

uprawniony i zobowiązany do prowadzenia działalności zawodowej na podstawie przepisów prawa i standardów zawodowych.
ma prawo do określenia wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością, a w szczególności:
dotyczy to wszystkich rodzajów nieruchomości i ich części składowych, bez względu na rodzaj, położenie i przeznaczenie, a także bez względu na podmiot własności.
Oprócz wyceny nieruchomości stanowiących przedmiot prawa własności albo prawa użytkowania wieczystego, rzeczoznawca ma prawo do określania innych praw do nieruchomości, w tym ograniczonych praw rzeczowych i praw zobowiązaniowych.
Rzeczoznawca majątkowy określa wartość szkód lub nakładów dotyczących nieruchomości, a także ich części składowych.
Wycena nieruchomości sporządzana jest w formie operatu szacunkowego ? forma pisemna.

W wyniku wyceny nieruchomości rzeczoznawca określa:

Wartość rynkową nieruchomości,
Wartość odtworzeniowa nieruchomości,
Propozycję bankowo-hipoteczną wartości nieruchomości,
Wartość katastralną nieruchomości.
W wyniku wyceny określeniu może podlegać także:

Wartość dla indywidualnych potrzeb inwestora,
Koszt odtworzenia obiektów budowlanych.
Koszt odtworzenia drzewostanów leśnych lub zadrzewień, plantacji kultur wieloletnich, a także zasiewów i upraw.
Wybór właściwego podejścia, oraz metody i techniki wyceny z uwzględnieniem zasad wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami należy wyłącznie do rzeczoznawcy majątkowego, chyba że wynika on wyraźnie z przepisów prawa. Rzeczoznawca majątkowy może żądać od właściwych organów i sądów udostępnienia mu danych jakie zostały wymienione w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niezbędnych do prawidłowego wykonania jego zawodu. Rzeczoznawca ma prawo do sporządzania wpisów i wyrysów z danych i dokumentów, a także poświadczania tych dokumentów dla potrzeb wyceny.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca_maj%C4%85tkowy


Wycena nieruchomości przed sprzedażą domu

Żeby sprzedaż domu została przeprowadzona zgodnie z prawem musi ona zostać potwierdzona przez notariusza. Tylko wówczas obie strony będą miały pewność, że przeprowadziły bezpieczną transakcję. W ten sposób można się przekonać, że nadzór na sprzedażą domu może być dokonywany przez notariusza. Oprócz samego notariusza nad sprzedażą domu może czuwać rzeczoznawca lub osoba dokonująca wyceny nieruchomości. Jej pomoc będzie szczególnie potrzebna wówczas, gdy sprzedawana jest droga nieruchomość lub wówczas, gdy pomiędzy osobami biorącymi udział w transakcji dochodzi do jakichś nieporozumień. Powinny one jednak pamiętać, że czynnikami wywierającymi wpływ na wartość nieruchomości są: stan domu na niej stojącego, ogólny stan nieruchomości czy jej położenie.


Uprawnienia osób przeprowadzających wycenę nieruchomości

Fachowcy do spraw wyceny nieruchomości posiadają wykształcenie geodezyjne. Są oni także dobrymi rzeczoznawcami i potrafią określić przydatność konkretnej nieruchomości do stawiania na niej domów czy wykorzystywania jej w celach ogrodniczych. Dlatego osoby przeprowadzające wycenę nieruchomości posiadają uprawnienia do tego, żeby ją dokładnie obejrzeć i przeprowadzić wszelkie czynności mające na celu określenie jej wartości. Mogą oni także po wcześniejszym umówieniu swojej wizyty wejść do wnętrza domu i sprawdzić jego stan. Pomoże im to w ustaleniu ceny sprzedaży domu. W związku z tym fachowcy zajmujący się wyceną nieruchomości przyjmują zlecenia od osób prywatnych oraz od właścicieli różnych przedsiębiorstw i pracowników urzędów państwowych.