Prawo Pascala
Ruch cieczy jak też i jej przemieszczanie się pod wpływem ciśnienia były wykorzystywane przez człowieka do wykonywania wielu prac zanim jeszcze Blaise Pascal i Daniel Bernoulli sformułowali prawa na których opiera się współczesna technika hydrauliczna. Pascal odkrył m.in., iż ciśnienie wewnątrz cieczy (płynu) będącej w równowadze, wywołane działaniem sił zewnętrznych (ciśnieniowych) ma wartość jednakową we wszystkich punktach cieczy (płynu). W prasie hydraulicznej prawo Pascala jest wykorzystywane do uzyskania zwiększonego parcia, przyłożenie siły do małego tłoka (pompy, znajdującego się w małym cylindrze) przekazuje nacisk poprzez rurę do dużego cylindra, gdzie ciśnienie napiera na wszystkie strony, łącznie z dużym tłokiem (tzw. tłokiem roboczym), który zwielokrotnia przyłożoną siłę (zwielokrotnienie siły równe jest stosunkowi powierzchni tłoka dużego - tzw. tłoka roboczego do powierzchni małego tłoka - pompy).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hydraulika
Prosta prasa
Prasa hydrauliczna ? urządzenie techniczne zwielokrotniające siłę nacisku dzięki wykorzystaniu zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym (prawo Pascala).
Budowa i zasada działania
Prosta prasa hydrauliczna zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą cylindrów, które są wypełnione olejem hydraulicznym i zamknięte szczelnymi tłokami. Cylinder roboczy ma zwykle znacznie większą średnicę S2 niż cylinder spełniający funkcję pompy S1. Jeśli działamy określoną siłą na tłok pompy F1, to na tłok roboczy działa znacznie większa siła F2.
Tłok pompy o powierzchni S1, na który działa siła F1, wywołuje w układzie ciśnienie p:
p=\frac F_1 S_1
Zgodnie z prawem Pascala ciśnienie to rozprzestrzenia się po całej objętości cieczy i działa także na tłok roboczy o powierzchni S2 wywołując siłę F2
F_2=pS_2=\fracS_2 S_1 F_1
Z powyższego wzoru wynika, że siła działająca na tłok roboczy jest tyle razy większa od siły działającej na tłok pompy ile razy powierzchnia tłoka roboczego jest większa od powierzchni tłoka pompy.
W prasie hydraulicznej jest spełniona zasada zachowania energii. Praca wykonana przez tłok pompy (ten o mniejszej powierzchni) jest równa sile F1 pomnożonej przez przesunięcie, które z kolei jest tyle razy większe od przesunięcia tłoka roboczego, ile razy przekrój tłoka roboczego jest większy od przekroju tłoka pompy. Praca wykonana przez tłok roboczy jest więc taka sama jak praca tłoka pompy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prasa_hydrauliczna
Co to jest siłownik?
Siłowniki hydrauliczne są bardzo często stosowane w maszynach budowlanych i innych maszynach wymagających bardzo dużych sił.
Siłownik działa wraz z pompą hydrauliczną, która stanowi jego napęd. Pompa hydrauliczna tłoczy olej pod dużym ciśnieniem. Jest on dostarczany do siłownika za pośrednictwem przewodów ciśnieniowych. W tym momencie siłownik rozpoczyna swoją pracę - zależnie od kierunku przepływu płynu - wysuwa lub wsuwa tłok.
Siłowniki hydrauliczne pozwalają na wytworzenie bardzo dużego nacisku - liczonego nawet w tonach.