Podstawowe narzędzia ogrodnicze
Tym razem chcę poruszyć całkiem inną kwestię związaną z ogrodami, a raczej z ich pielęgnacją. Chodzi oczywiście o jakże niezbędne narzędzia ogrodnicze.
Najbardziej podstawowym typem narzędzi do ogrodu są narzędzia ręczne. Spośród których pierwszym jakiego trzeba użyć do utrzymania i uprawiania ogrodu jest szpadel - służący do kopania w glebie.
Jak większość rzeczy, a zwłaszcza narzędzi, nawet szpadle dzielą się na różne rodzaje. Zależnie od rodzaju i kształtu "ostrza" - czyli tej metalowej części pracującej bezpośrednio w ziemi.
Szpadel ogrodowy to ten, który ma proste zakończenie. Służy zwyczajnie do kopania. O ile nadaje się na gleby dość miękkie - np trawniki, łąki i tym podobne; to jego użycie na twardej i ubitej ziemi może być ciężkie. Do tego zadania najlepszy będzie szpadel z zaokrągloną końcówką. Ten typ był używany przez wszelkiego rodzaju wojska do kopania. Jest naprawdę skuteczny. Tak więc, jeżeli masz dziadka, a ten ma pamiątki z wojska, to warto zaopatrzyć swój ogród w dziadkową saperkę. Z pewnością ułatwi prace.
Regulacje prawne (wikipedia):
Problem unieszkodliwiania ścieków odprowadzanych z domów regulowany jest rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz.U. z 2006 r. nr 137, poz. 984)1. Zgodnie z § 11 ust. 5 rozporządzenia, ścieki pochodzące z gospodarstwa domowego mogą zostać odprowadzone do ziemi w granicach gruntu będącego własnością wprowadzającego, przy zachowaniu następujących warunków:
ilość ścieków nie przekracza 5 m?/dobę,
BZT5 ścieków jest zredukowane o co najmniej 20% a zawartość zawiesin ogólnych o 50% w wyniku wstępnego oczyszczenia,
miejsce wprowadzania ścieków oddziela od poziomu wodonośnego warstwa gruntu miąższości co najmniej 1,5 metra.
Dodatkowymi kryteriami są kryteria związane z terenami dla których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. O możliwości powstania oczyszczalni stanowią wtedy również przepisy szczególne, między innymi te z zakresu ochrony środowiska. Uniemożliwiają one budowę oczyszczalni na:
obszarach objętych ochroną (parki krajobrazowe, strefy ochronnych ujęć wody)
obszary zagrożone powodziami
obszary narażone na zalewanie wodami opadowymi
Mniej wody z kranu
Woda jest bardzo ważnym surowcem, także w aspekcie dosłownym. Każdego roku ceny rosną, najwyższe są w miastach, gdzie ciepła woda jest bardzo droga. Wiemy, że nikt nie zrezygnuje z kąpieli. Można używać prysznica, jednak kontrolujmy co jakiś czas stan baterii - duża ilość kamienia spowoduje, że wody poleci z prysznica mniej, co nie znaczy, że zużyjemy jej mniej. Warto także sprawdzić, czy nasza słuchawka (lub bateria do wanny) ma perlator. Dzięki temu urządzeniu ciśnienie wody będzie na dobrym poziomie, jednak poleci jej mniej. Dużo wody marnujemy, czekając aż poleci nam ciepła. Niestety, w większości wypadków nie można nic na to poradzić.