Jak kupić auto?
Prawda jest taka, że większość Polaków jest zmuszona do kupienia używanego auta. Najczęściej budżet na samochód nie jest zbyt duży, bo mieści się w granicach 5 - 15 tysięcy. W tej kwocie można kupić samochód w dobrym stanie, ale trzeba się nastawić na dość długie poszukiwania.
Przede wszystkim - uważajmy na komisy. Niestety, nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców. Zdecydowanie lepiej poszukać samochodu od osoby prywatnej, zwłaszcza jeśli ta osoba ma auto od nowości. Jednak takich okazji jest dość mało, a takie oferty mimo, że nie są najatrakcyjniejsze cenowo, szybko znikają. Po prostu - takie auta szybko znajdują swoich nabywców.
Lepiej jest unikać najpopularniejszych modeli, ponieważ trudniej (paradoksalnie) znaleźć egzemplarz w dobrym stanie, trudniej też negocjować cenę - bo i tak się sprzeda. Lepiej postawić na inną, mniej popularną markę - będzie łatwiej zbić cenę, ponieważ takie samochody nie sprzedają się "na pniu".
Uważajmy na auta bezwypadkowe, zwłaszcza sprowadzane z zagranicy. To najczęściej największe oszustwo handlarzy. Lepiej kupić samochód po drobnej stłuczce, niż rzekomo bezwypadkowy, a tak naprawdę po bardzo poważnej kolizji. Takie auta mogą być groźne nie tylko dla naszego portfela (bardzo szybko samochód znajdzie się u mechanika), ale przede wszystkim dla nas.
Przydatne gadżety w naszym aucie
Do jednym z najchętniej kupowanych przez klientów gadżetów, które można umieścić w samochodzie należy odświeżacz powietrza. Powoduje on, że wnętrze naszego auta może zamienić się w prawdziwie pachnący ogród i tak dalej, w zależności oczywiście od zakupionego zapachu. Dlaczego warto zainwestować w takie dodatkowe wyposażenie samochodu? Przede wszystkim istotną rolę odgrywają tutaj względy estetyczne, ale istnieje wiele przedmiotów, które na przykład pozwalają nam utrzymać nasz samochód w czystości. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas sprzątania w aucie i przeznaczyć go na inne zajęcia. Drobne przedmioty umieszczane w samochodzie bardzo często mają także funkcje użytkowe, jak na przykład odtwarzacze muzyki ? wpływają one na komfort jazdy takim autem.
Sprzedaż pojazdu - obowiązki prawne
Przy sprzedaży samochodu sprzedający musi zadbać o poprawność i spójność dokumentów. Kupującemu powinno się przekazać między innymi: umowę kupna- sprzedaży, potwierdzenie opłaconego OC, kartę pojazdu, komplet kluczy (najlepiej 2 komplety), dowód rejestracyjny. Oczywiście jeśli auto ma instalację gazową należy dołączyć odpowiednie dokumenty.
Kupujący powinien zgłosić fakt nabycia pojazdu do Urzędu Skarbowego i opłacić podatek w wysokości 2% wartości pojazdu. Oraz skontaktować się z ubezpieczycielem w ciągu 14 dni, aby przepisać polisę na jego dane.