Komunia i pamiątki
Zakup prezentu komunijnego może dla niektórych okazać się problemem. Dzisiaj wykorzystuje się inne rozwiązania niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Kiedyś wybierało się chociażby zegarek, który miał być taką właśnie komunijną pamiątką. Dzisiaj również w sklepach z zegarkami można znaleźć zróżnicowany asortyment po tym względem. Co więcej naprawdę dobrej jakości zegarek może kosztować w praktyce więcej niż niejeden tablet czy netbook, który obecnie zazwyczaj się wybiera na prezent komunijny. Warto jednak w pierwszej kolejności przede wszystkim postarać się zorientować co dziecko lubi czy co konkretnie chciałoby dostać. Takie prezent będzie zdaje się najbardziej trafiony.
Cytat z Wikipedii, hasło: Chronometr Wzorcowanie chronometru
Chronometr został po raz pierwszy użyty w czasie drugiej podróży Jamesa Cooka.
W nawigacji dawniej miał zastosowanie chronometr okrętowy.
Tradycyjny chronometr okrętowy składa się z właściwego zegara w antymagnetycznej obudowie, zawieszonego w łożu Cardana wewnątrz drewnianej skrzynki, chroniącej go dodatkowo przed wpływem otoczenia.
Dzienny chód chronometru był zapisywany w specjalnej książce i uwzględniany przy obliczeniach nawigacyjnych, jako że w nawigacji nawet kilkusekundowe odchylenie czasu powoduje błąd rzędu kilku mil morskich.
Tradycyjne chronometry mechaniczne zostały wyparte przez chronometry elektroniczne oraz nawigację satelitarną.
Chronometr oficjalny to taki zegar mechaniczny, którego mechanizm przeszedł badanie w Contrôle Officiel Suisse des Chronom?tres (C.O.S.C.) ? niezależnym laboratorium szwajcarskim.
Badanie trwa 15 dni, podczas których jest sprawdzany chód zegara w pięciu różnych położeniach, w trzech temperaturach.
Badanie wygląda następująco:
Wszystkie badania przeprowadza się przy około 24% wilgotności względnej powietrza. Po każdych 24 godzinach mierzy się chód chronometru oraz nakręca i nastawia mechanizm. Po zakończonych z pozytywnym wynikiem badaniach mechanizm zegara otrzymuje certyfikat potwierdzający jego dokładność.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chronometr
Na początku XX wieku zegarki naręczne
Za wynalazcę zegarka uznaje się Petera Henleina, który w 1504 roku umieścił mechanizm sprężynowy napędzający zegar w ?przenośnym? pudełku, tworząc pierwszy zegarek kieszonkowy. Taki typ zegarka był najbardziej popularny aż do I wojny światowej. Na początku XX wieku zegarki naręczne zarezerwowane były dla kobiet i traktowane bardziej jako przejściowa moda niż funkcjonalne urządzenie. Mężczyźni traktowali je z pogardą twierdząc, że ?prędzej kieckę nosić będą niźli zegarek naręczny?. Wraz z wybuchem I wojny światowej okazało się, że zegarek jest niezbędnym wyposażeniem żołnierzy, a jego wersja kieszonkowa jest niepraktyczna w zastosowaniu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zegarek