Psychoterapia i leczenie farmakologiczne
Przez wielu lekarzy psychiatrów uważa, że psychoterapia to skuteczne uzupełnienie terapii farmakologicznej dla osób z różnymi zaburzeniami w tym schizofrenii. Wskazują oni na fakt, że leki działają jedynie tak długo jak są przyjmowane, mają wiele skutków ubocznych, które nie są obojętne dla przyjmującego je pacjenta. Terapia z psychologiem daje bardziej długotrwałe efekty.
Nie można jednak zastąpić leków psychoterapią, obie terapie powinny się wzajemnie uzupełniać i nie można dowolnie zdecydować o zaprzestaniu brania leków.
Psychoterapia w internetowej encyklopedii
Psychoterapia ? stosowanie metod psychologicznych, zwłaszcza opartych o regularny kontakt międzyludzki, w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami. Psychoterapia służy poprawie dobrostanu i zdrowia psychicznego, i może dotyczyć zmiany lub radzenia sobie z dokuczliwymi zachowaniami, przekonaniami, obsesjami, myślami lub emocjami, oraz rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Niektóre techniki psychoterapeutyczne są uznane za oparte na dowodach naukowych metody leczenia określonych zaburzeń psychicznych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia
8 tygodni psychoterapii może wiązać się
Według niektórych badań przeglądowych, większość klientów odnotowuje istotną poprawę już po około ośmiu?dwunastu sesjach terapeutycznych. Wyniki opublikowanej w 2017 r. metaanalizy 207 badań sugerują, że już ok. 8 tygodni psychoterapii może wiązać się z utrzymującymi się w badaniach kontrolnych po 6 miesiącach zmianami takich cech osobowości, jak stabilność emocjonalna i ekstrawersja. Efekt ten występował w znacznej mierze niezależnie od rodzaju terapii, czy wieku lub płci uczestników badania.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychoterapia