Rodzaje spoin
Wikipedia odnośnie typów połączeń spawanych:
spoiny czołowe ? są to spoiny powstające pomiędzy ścianką elementu tworzącą jego grubość a drugim z łączonych elementów. Jeżeli obejmują one całą grubość elementu to nazywamy je spoinami z pełnym przetopem. Natomiast gdy spoina nie obejmuje całej grubości elementu, wówczas mówimy o spoinach z tzw. niepełnym lub częściowym przetopie. Występują w złączach doczołowych i kątowych.
spoiny pachwinowe ? wykonane są w rowku utworzanym przez nieukosowanie ścianki elementów łączonych. Występują w złączach kątowych i przylgowych.
spoiny brzeżne ? brzegi blachy przygotowuje się przez podgięcie. Spawanie odbywa się w zasadzie bez dodania spoiwa. Maksymalna grubość blach stosowana przy tego typu złączach to 3mm. Występują w złączach doczołowych i przylgowych (odmiana złącza kątowego).
spoiny otworowe ? polegają na wypełnieniu spoiwem otworu okrągłego lub podłużnego, wykonanego w jednej z blach złącza. Występują w złączach zakładkowych.
spoiny punktowe ? powstają poprzez przetopienie jednej z blach i wtopieniem się w blachę znajdującą się pod nią. Występują w złączach zakładkowych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Po%C5%82%C4%85czenie_spawane
Różne końcówki do spawania
Gdy już zdecydujemy się na spawanie ze sobą linoleum bądź innego typu sztucznej wykładziny, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej końcówki do tego zadania. Spawanie samo w sobie nie jest najprostszą czynnością, więc dobrze ułatwić sobie życie odpowiednim doborem sprzętu pomocniczego.
W grę wchodzą przeróżnie zakończone dysze, każda ma jedno bądź dwa zastosowania. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na to co łączymy. Często wybór dyszy będzie zależał od technologii wykonania łączonej wykładziny.
Ponadto, należy zwrócić oczywiście uwagi na wymiary dyszy, aby na pewno pasowała do naszej spawarki, ale również by jej wylot odpowiadał szerokości łączenia które chcemy uzyskać.
Jak upewnić się, że wykładzina już się nagrzała?
Łącząc materiał na gorąco, wykładzinowy bądź izolacyjny, zawsze stajemy przed dość poważnym problemem - po czym poznać, że element wystarczająco się nagrzał? Gdy ma się za pasem lata doświadczenia w tej branży, takie rzeczy się po prostu wie. Co zrobić gdy ktoś dopiero zaczyna pracę ze spawarką?
Pierwszą ważną sprawą, jest sprawdzenie instrukcji i innych materiałów od producenta wykładziny i spawarki. Często umieszczane są tam dość obszerne komentarze i wskazówki, jak wizualnie ocenić czy materiał nagrzał się wystarczająco.
Dla osób które nie wierzę swojemu instynktowi w tej sprawie, a chcą mieć pewność że wszystko będzie się trzymać, polecamy termometr laserowy. Sprytne urządzenie która na odległość i w ułamku sekundy, poda dokładną temperaturę powierzchni materiału.