Mniejsze rachunki za prąd
Oszczędność energii w domu jednorodzinnym jest bardzo ważna. Nowoczesne budownictwo dąży do jak najbardziej przyjaznych środowisku mieszkań i budynków. Ale nawet i starsze budowane można przerobić na bardziej oszczędne. jednym ze sposobów na zmniejszenie użycia energii jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych, które produkują prąd.
Dobrze zamontowane i wyliczone mogą się zwrócić w rachunku za prąd już w parę lat. Oczywiście wszystko zależy od ilości dni słonczych w roku, ale ogólnie nowoczesne panele mają sporą wydajność.
Panele fotowoltaiczne coraz bardziej wydajne
Panele fotowoltaiczne mają różna wydajność, która zależy od wykorzystanej technologii do produkcji. Oczywiście wraz z postępem technologicznym ta wydajność jest coraz większa i na dzień dzisiejszy najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne mają skuteczność na poziomie około 50%.
W ostatnich lata sumaryczna ilość wyprodukowanej tą metodą energii mocna wzrosła, a to ze względu na coraz bardziej przystępne ceny tych ogniw. Duży wzrost można zaobserwować również w ilości i rozmiarów elektrowni słonecznych. W porówna do 2000 roku jest to wzrost o prawie sto razy.
Wikipedia i zjawisko fotoelektryczne
Efekt fotoelektryczny (zjawisko fotoelektryczne, fotoefekt, fotoemisja) ? zjawisko fizyczne polegające na emisji elektronów z powierzchni przedmiotu, zwane również precyzyjniej zjawiskiem fotoelektrycznym zewnętrznym ? dla odróżnienia od wewnętrznego.
W zjawisku fotoelektrycznym wewnętrznym nośniki ładunku są przenoszone pomiędzy pasmami energetycznymi, na skutek naświetlania promieniowaniem elektromagnetycznym (na przykład światłem widzialnym) o odpowiedniej częstotliwości, zależnej od rodzaju przedmiotu.
Emitowane w zjawisku fotoelektrycznym elektrony nazywa się czasem fotoelektronami. Energia kinetyczna fotoelektronów nie zależy od natężenia światła, a jedynie od jego częstotliwości. Gdy oświetlanym ośrodkiem jest gaz, zachodzi zjawisko fotojonizacji, natomiast gdy zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, mówi się o fotoprzewodnictwie.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny