Co to jest elektronika?
Elektronika (z gr. elektron 'bursztyn, który można naelektryzować przez potarcie' i -ikos 'na sposób; odnoszący się do')1 ? dziedzina techniki i nauki zajmująca się obwodami elektrycznymi zawierającymi, obok elementów elektronicznych biernych, elementy aktywne takie jak lampy próżniowe, tranzystory i diody. W obwodach takich można wzmacniać słabe sygnały dzięki nieliniowym charakterystykom elementów czynnych (i ich możliwościom sterowania przepływem elektronów). Podobnie możliwość pracy urządzeń jako przełączniki pozwala na przetwarzanie sygnałów cyfrowych.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektronika
Elektronika narażona na działanie wody
Jak wiadomo elektronika nie lubi kontaktu z wodą. Wystarczy przypomnieć sobie o zalanych telefonach czy laptopach. Właściciele tych urządzeń muszą mieć dużo szczęścia żeby wyszły one cało z takiej przygody.
Kluczowe jest to żeby urządzenie jak najszybciej wyłączyć - bo woda przewodzi prąd i może zwierać styki w urządzeniu tam gdzie producent nie planował ich zwierania co może prowadzić do spalenia urządzenia i nieodwracalnego jego zniszczenia. Na szczęście same układy, płyty główne mają dość dobre zabezpieczenie antykorozyjne. Dzięki temu wystarczy taki telefon rozebrać, starannie wysuszyć i jest bardzo duża szansa, że wyjdzie z opresji cało.
Najgorszym możliwym scenariuszem jest zalanie płynem zawierającym nie tylko wodę - na przykład zalanie laptopa piwem (problem studencki) - mało, że trzeba go wysuszyć to najpierw trzeba go oczyścić z lepkiej cieczy - są do tego odpowiednie środki.
Co to jest olej penetrujący?
Czym jest ten tajemniczy olej penetrujący i na czym polega owo penetrowanie?
Każdy kto miał okazję popracować pod podwoziem samochodu wie jakim problemem jest odkręcenie zardzewiałych śrub (nakrętek lub samych śrub). Trudność w odkręceniu takiej śruby spowodowana jest wypełnieniem gwintu poprzez korozję - to łączy materiał nakrętki oraz śruby.
W tym momencie właśnie do gry wchodzą oleje penetrujące - problematyczną śrubę należy spryskać takim olejem i pozostawić na kilkanaście minut. W tym czasie olej będzie wnikał w przestrzenie skorodowanego gwintu. Dzięki właściwościom smarnym ułatwia to odkręcenie takiej śruby.