Serwisowanie auta

to do mechanika, ale najważniejszy jest wybór odpowiednich części zamiennych, które przywrócą mu sprawność. Podczas ich wybierania warto oczywiście kierować się tym, by pasowały do danego modelu, ale oprócz tego bardzo ważne jest

Serwisowanie auta

Jakie części do samochodu warto kupić?

Jeśli nasz samochód uległ awarii, powinniśmy jak najszybciej podjąć działania w celu jego naprawy. Możemy przeprowadzić ją samodzielnie lub oddać auto do mechanika, ale najważniejszy jest wybór odpowiednich części zamiennych, które przywrócą mu sprawność. Podczas ich wybierania warto oczywiście kierować się tym, by pasowały do danego modelu, ale oprócz tego bardzo ważne jest także to, by były to produkty najwyższej jakości, dobrych producentów, którzy zapewnią nam ich wytrzymałość. Nie warto przy tym oszczędzać, ponieważ może się okazać, że zakupiona część będzie wadliwa lub popsuje się po bardzo krótkim czasie używania. Do zakupu części warto podchodzić odpowiedzialnie.


Czy oszczędzanie na naprawie aut to dobry pomysł?

Naprawy samochodów bywają czasem dość kosztowne, jednak są to usługi, z których nie sposób zrezygnować. Jeśli odmówimy sobie wizyty w warsztacie, nasz samochód nie powróci do normalnej sprawności i nie będziemy mogli z niego komfortowo korzystać, co często może być dla nas całkiem sporym problemem. Zamiast więc zastanawiać się nad naprawą auta, trzeba od razu zacząć działać i oddać nasze auto do mechanika, a jeśli okaże się, że naprawa będzie droga, nie powinniśmy oszczędzać. Zawsze części lepszej jakości oraz fachowa praca będą kosztować więcej, więc powinniśmy być na to przygotowani. Lepiej nie starać się znaleźć taniego warsztatu, ponieważ w takich miejscach często nasz samochód będzie skazany na jeszcze większe usterki.


Zasada działania potencjometru

Współczesny potencjometr cyfrowy jest w rzeczywistości zespołem wielu (np. 100) rezystorów i przełączników CMOS. Logiczne układy sterujące włączają odpowiednie klucze odpowiednio do zawartości licznika. W praktyce w strukturze znajduje się od 16 do 256 przełączników, a rezystorów zawsze o jeden mniej. Jeśli wszystkie rezystory składowe są jednakowe, uzyskuje się potencjometr o charakterystyce liniowej. Do regulacji głośności w urządzeniach audio lepiej nadają się układy, w których rezystory mają różne wartości, a wypadkowa charakterystyka regulacji ma charakter logarytmiczny (ściślej wykładniczy).

Przewaga układu cyfrowego nad tradycyjnym potencjometrem, polega na braku jakichkolwiek trzasków, zakłóceń lub szumów charakterystycznych dla potencjometrów mechanicznych, szczególnie tych tanich, o nie najlepszej jakości. Ponadto potencjometr cyfrowy zapewnia idealną powtarzalność ustawień, jednak za cenę ograniczenia płynności regulacji do skończonej liczby kroków.

Układ potencjometru cyfrowego znajduje zastosowanie w sprzęcie audio, takim jak wzmacniacze lub miksery.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencjometr