Różnice pomiędzy sukienką i spódnicą
Wiele osób ma problem z odróżnieniem od siebie sukienki i spódnicy. Które jest które? Czymże jest sukienka? Sukienka, w przeciwieństwie do spódnicy, jest kobiecym strojem jednoczęściowym. Niegdyś nosili je również mężczyźni. Pochodzą od wczesnośredniowiecznych płaszczy i peleryn dzięki udoskonaleniu i wprowadzeniu nowych tkanin oraz zmiany kroju. Zostały rozpowszechnione w połowie XV wieku.
Spódnica natomiast jest strojem jednoczęściowym od pasa w dół. W przeciwieństwie do sukni dawniej były strojem tylko i wyłącznie męskim. Obecnie jest to strój typowo damski, noszony przez mężczyzn rzadko jedynie przez przedstawicieli subkultur lub przez kultury w których spodnie nie wyparły męskich spódnic- najbardziej znanym tu przykładem jest Szkocja.
Styl codzienny w sukience
Czy sukienka koniecznie musi być ubiorem na uroczyste okazje? Oczywiście, że nie musi! Ilość wzorów, krojów i kolorów tworzy sukienkę strojem uniwersalnym na każdą chwilę. Wybierając suknię koktajlową możemy bez skrępowania wybrać się na spotkanie biznesowe albo ślub przyjaciółki. Luźne, niedługie i wykonane z przewiewnego materiału sukienki z pewnością będą świetnie wyglądały na plaży, podczas spaceru czy wypadu ze znajomymi na pizzę.
?Mała czarna? doskonale sprawdzi się na formalnym spotkaniu, a zgrabna mini zapadnie w pamięci na niejednej imprezie. Dzięki pracy wielu projektantów mody możemy bez trudu dopasować krój sukni do naszej potrzeby- możemy odpowiednio dobraną kreację założyć kiedy chcemy nie martwiąc się, że zostanie ona źle przyjęta przez inne osoby.
Suknia ślubna w Wikipedii
Obecnie tradycyjnym kolorem sukien ślubnych w kulturze zachodniej jest biel oraz warianty koloru kremowego, np. ecru. Jedną z pierwszych kobiet, która użyła białej sukni ślubnej była Maria I Stuart, poślubiająca Franciszka II Walezjusza. Ta zmiana koloru sukni była potraktowana jako zła wróżba, jako że kolor biały był w tamtym okresie oficjalnym francuskim kolorem żałobnym. Biel sukien ślubnych stała się popularna po zawartym w roku 1840 małżeństwie Wiktorii Hanowerskiej z księciem Albertem. Oficjalna fotografia ślubna tej pary została szeroko opublikowana i zainspirowała wiele panien młodych do podobnego wyboru koloru. Przed okresem wiktoriańskim suknie ślubne miały dowolny kolor z wyjątkiem czerni (symbolizującej żałobę) i czerwieni (łączonej z prostytucją). Biały strój stał się z czasem symbolem szczęścia, czystości serca i niewinności dzieciństwa. Z czasem przypisano też bieli symbolizowanie dziewictwa.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suknia_ślubna