Wikipedia i siekacze
Siekacz (łac. dens incisivus, l. mn. dentes incisivi) ? jeden z zębów charakterystycznych dla uzębienia heterodontycznego. Jest zębem jednokorzeniowym o koronie jedno-, dwu- lub trójguzkowej. Siekacze znajdują się w przednim odcinku szczęki lub na kości siekaczowej bądź żuchwy. Służą do chwytania i odcinania kawałków pożywienia. Mają kształt stożkowaty lub dłutowaty. U niektórych zwierząt (gryzonie, słoniowate i świniowate) rosną przez całe życie (tzw. zęby hypselodontyczne). U przeżuwaczy siekacze górne nie występują. Ciosy słoni są zmodyfikowanymi siekaczami.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Siekacz
Częsta i poważna w skutkach choroba zębów
Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina obejmująca wiele chorób układu zębowego. Najczęściej występującą z nich i najbardziej niebezpieczna jest próchnica. Mogłoby się wydawać, że nie jest to jakaś poważna rzecz, bo przecież wystarczy pójść do dentysty i zrobić wypełnienie ubytku. Jednak w krajach biedniejszych nie zawsze jest taka możliwość.
Dlatego właśnie próchnica jest uznawana za najniebezpieczniejszą chorobę, która może prowadzić nawet do śmierci w wyniku kolejnych komplikacji, gdy nic się z nią nie zrobi.
Zęby i ich wygląd w Wikipedii
W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:
powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka