Pluskwa domowa - kilka faktów
Pluskwa domowa (Cimex lectularius) ? gatunek owada należący do rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych, rodziny pluskwowatych. Żywi się krwią zwierząt ciepłokrwistych, w tym człowieka. Była prawie wytępiona w krajach rozwiniętych (z użyciem DDT), ale współcześnie obserwowany jest jej powrót. Potrafi być uciążliwa w warunkach domowych, często poprzez aktywność nocą w łóżkach.
Owady żyją w środowisku ludzkim. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli, zasłonach i żaluzjach.
Pluskwa w dolnej partii ciała ma gruczoł, który produkuje oleisty płyn, kiedy owad jest zaniepokojony. Jego woń jest podobna do zapachu wegetującej kolendry siewnej2 lub gnijących malin. Może on pomóc w rozpoznaniu, czy dom jest zasiedlony przez pluskwy.
Należy dokładnie zagipsować wszelkie szczeliny i otwory w ścianach. Żywe osobniki oraz ich jaja należy zabić, stosując myjkę parową. Wytwarza ona z wody gorącą parę, która zabija pluskwy i jajka. Należy często przeglądać łóżka, tapczany, materace, szafy, obrazy oraz brudne, niedostępne miejsca.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pluskwa_domowa
Czym jest dezynsekcja?
Dezynsekcja wykonuje się profilaktycznie wszystkich miejscach, które są miejscami użyteczności publicznej. Co prawda dezynsekcja wykonuje się akademik hotelach domach i najróżniejszych miejscach w których przebywa społeczność ale także w miejscach najbardziej nietypowych. Często używa się nie tylko preparatów które są stosowane w hotelach ale na przykład ognia do zwalczania gniazd os i szerszeni. Często używa się także innych środków takich jak promieniowanie uv gorąca para i tym podobne. Innym środkiem jest zastosowanie innych organizmów żywych. Jest to tak zwana dezynsekcja biologiczne. Mechaniczną dezynsekcja nazywamy wyłapywanie przetrzepywanie i tym podobne. Różne owady oraz różne sposoby dezynsekcji- sposoby zależą nie tylko od różnic wynikających z rodzaju odpadów ale także od miejsca gdzie te owady się znajdują. Jest to bardzo ważny czynnik którego nie należy lekceważyć i wziąć pod uwagę biorąc pod lupę różne rodzaje dezynsekcji. Trzeba dobrze pomyśleć zaplanować a wtedy na pewno się uda.
Dezynsekcja - definicja
Dezynsekcja ? tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak: muchy, komary, pchły, wszy, pluskwy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych. W szerszym znaczeniu niszczenie stawonogów w ogóle.
Dezynsekcję można wykonać przez zastosowanie środków fizycznych (para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe), mechanicznych (wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie), chemicznych (środki owadobójcze) i biologicznych (zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynsekcja