Zamiast sprzątania - fitness, odpoczynek, spacer, czas z rodziną

przątać bez tych wszystkich nowych wynalazków chemii gospodarczej. Czasy gdzie najlepszym środkiem na czyszczenie były rzeczy, które każda szanująca się gospodyni miała w kuchni. Do praktycznie każdego rodzaju zabrudzeń kuchennych

Zamiast sprzątania - fitness, odpoczynek, spacer, czas z rodziną Warto sprzątać samodzielnie, czy lepiej zatrudnić firmę? A może potrzebujesz sprzętu gastronomicznego? Sprawdź

Jak to było kiedyś

Kiedyś nasze mamy, czy też babcie dawały radę sprzątać bez tych wszystkich nowych wynalazków chemii gospodarczej. Czasy gdzie najlepszym środkiem na czyszczenie były rzeczy, które każda szanująca się gospodyni miała w kuchni. Do praktycznie każdego rodzaju zabrudzeń kuchennych używało się octu i sody oczyszczonej, to samo w łazienkach. Do mycia szyb genialne mikstury soku z cytryny i innych dodatków. Domy lśniły i to bez użycia środków chemicznych, które mogłyby podrażnić naszą skórę. Dzisiaj wiele gospodarstw domowych wraca do ekologicznych środków czystości.


Sprzęty wykorzystywane przy sprzątaniu kościołów

Budynki sakralne, w zależności od swej wielkości i stopnia zabytkowości, mogą być sprzątane przez specjalne ekipy sprzątające wykorzystujące posiadany przez siebie specjalistyczny sprzęt oraz przez wiernych należących do jednej z parafii, na terenie której znajduje się budynek kościoła. W tym drugim wypadku, zwykle wyznaczane są cotygodniowe dyżury sprzątające, w ramach których kolejne rodziny zajmują się sprzątaniem kościoła. Zwykle takie sprzątanie kościoła odbywa się w soboty w godzinach dopołudniowych. Wykorzystywane są wówczas większe odkurzacze, przystosowane do pracy w dużych pomieszczeniach, miotły i mopy oraz wiadra i różnego rozmiaru szmatki, a także płyny do mycia podłóg i środki do czyszczenia drewna.


Znasz definicję miotły?

Miotła ? proste narzędzie czyszczące służące do usuwania pyłu i śmieci z płaskich powierzchni, przede wszystkim podłóg. Składa się z podłużnej, cylindrycznej rączki (styliska) i umieszczonego na jej końcu aparatu czyszczącego (w tradycyjnych miotłach pęk rózeg). Dawniej miotły powszechnie uznawano za podstawowy atrybut wiedźm i czarownic. Ich rola jako narzędzi umożliwiających latanie osobom uprawiającym czarną magię do dziś przetrwała w baśniach, legendach i popkulturze.

Mniejsze narzędzia czyszczące o podobnej konstrukcji często określa się mianem miotełek. Za odmianę miotły można uznać mop.

Tradycyjna miotła była najczęściej pękiem brzozowych rózeg, związanych od strony nie rozwidlonej w kształt trzonka. Całość miała cylindryczny kształt ? nieefektywny podczas zamiatania, ale zarazem najprostszy do wykonania. Długość styliska zależała od przewidywanego zastosowania miotły. Niekiedy rózgi mocowano (przywiązywano) do osobnego kija.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Miot%C5%82a